Wielkanocne dekoracje powinny eksplodować jasnymi, radosnymi i świeżymi kolorami. To wiosna przecież – wszystko się budzi do życia, zaczyna zielenić i w końcu kwitnąć. Oprócz wazonów pełnych gałązek drzew i krzewów, pęków kwitnących ciętych narcyzów i tulipanów mamy do wyboru też mnóstwo roślin cebulowych w doniczkach, których bogaty wybór znajdziemy wiosną w każdym ogrodniczym. Mech, ozdobne figurki, kolorowe pióra, pisanki i dodatkowo żywe rośliny pozwolą nam stworzyć fantastyczne i niezwykłe ozdoby, którymi możemy udekorować mieszkanie i wielkanocny stół. Dla mnie podstawą tych dekoracji zawsze są żywe rośliny. Jest wśród nich kilka takich, bez których nie wyobrażam sobie tego czasu.
Bukszpan (Buxus sempervirens)
wieczniezielony jest uznawany za symbol nieśmiertelności i wiosennego odrodzenia. Idealnie nadaje się do dekoracji zarówno stołu jak i koszyczka wielkanocnego. Pięknie wyglądają wiosenne wianki, których bazą jest bukszpan. Pamiętajmy jednak, że bukszpan jest trujący – trzeba o tym wiedzieć zwłaszcza jeśli jesteśmy rodzicami lub gościmy na święta dzieci rodziny.
Narcyzy
cięte i w doniczkach – to absolutny faworyt wśród kwiatów wielkanocnych. Żółte i białe, duże trąbkowe i mniejsze botaniczne – wybór jest ogromny. Pięknie wyglądają pęki narcyzów po prostu wstawione do wazonu. Jeśli chcemy cieszyć się nimi dłużej wybierzmy te posadzone w doniczkach. Kiedy zżółkną liście powinniśmy zasuszyć cebule i jesienią wysadzić je na rabacie. Kolejną wiosną przywitają nas w ogrodzie.
Wrzośce
Mimo, że nazwa kojarzy się z jesienią, to właśnie wiosna jest ich naturalną porą kwitnienia. Wrzośce są idealne do dekoracji, bo wyglądają fantastycznie zarówno żywe jak i zasuszone. Te drugie warto spryskać lakierem do włosów w sprayu – trzymają się wtedy jeszcze lepiej. Jeśli jednak uda nam się zasuszyć wrzośców możemy je przenieść do ogrodu i wysadzić do kwaśnej , bogatej w torf ziemi.
Pierwiosnki
Prymule, bo tak też są nazywane pierwiosnki, występują w bardzo bogatej gamie kolorystycznej.
To bardzo radosne rośliny i pięknie wyglądają jako dekoracja stołu ale po krótkim pobycie w domu powinniśmy je jak najszybciej przenieść do ogrodu lub na balkon. Odwdzięczą się nam jeszcze dosyć długim kwitnieniem.
Rzeżucha
Smaczna i zdrowa i … nie tylko na święta. Posiana w dekoracyjnych naczyniach, w towarzystwie różnego rodzaju świątecznych ozdób wygląda pięknie.
Barwinek
Jego gałązki są niezastąpione przy różnego rodzaju dekoracjach. Doskonale sprawdzają się jako tło dla kolorowych kwiatów. Barwinek jest zimozielony a jego pędy bardzo długo zachowują świeży wygląd.
Hiacynty
Oprócz tego że ich kwiaty pięknie wyglądają to jeszcze oszałamiają zapachem. Różowe, fioletowe, białe, niebieskie a nawet żółte i łososiowe – możemy wybierać w kolorach i kompozycjach. W kwiaciarniach znajdziemy te sadzone pojedynczo i w grupach. Dodajmy jakąś dekoracyjną misę lub koszyk i … gotowe. Hiacynty po przekwitnięciu możemy przesuszyć i posadzić do gruntu jesienią
Do wazonów
najbardziej lubię wsadzać cięte gałązki brzozy, wierzby mandżurskiej i oczywiście forsycji.
Mam nadzieję, że zainspirujecie się choć trochę i wasze mieszkanie i stoły już niebawem będą gotowe na święta.
Zostaw Odpowiedź
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.