[banner]

Wermikulit i perlit – minerały pomocne w ogrodzie

Czy Twoje rośliny fatalnie znoszą aktualne upały ? Czy gleba w Twoim ogrodzie przypomina popękaną, twardą skorupę ?

Być może mam dla Ciebie rozwiązanie tych palących problemów. Przeczytaj proszę poniższy wpis, a dowiesz się, co może Ci pomóc.

Fatalny wpływ upałów na glebę w ogrodzie

Ostatnimi tygodniami pogoda nas nie rozpieszcza. Fala potężnych upałów przelewa się przez nasz kraj, pustosząc zarówno uprawy profesjonalne jak i nasze małe, przydomowe ogródki i warzywniaki. Pustynne upały, nierzadko dochodzące do ponad 30°C w cieniu, a do tego rzadko padające deszcze sprawiają, że grunt na polach i w ogrodach staje się twardą, wyschnięta, popękaną skorupą. W tak wysuszonej glebie zachodzi także ogromny spadek aktywności biologicznej. Zahamowany jest rozwój, a przy dłuższym niedostatku wody dochodzi nawet do obumierania pożytecznych mikroorganizmów takich jak np. bakterie i grzyby próchnicotwórcze. Jest to bardzo niekorzystne dla kiełkujących i wegetujących roślin, gdyż ogranicza i hamuje ich wzrost. Oprócz tego taka ziemia jest bardziej podatna na erozję i charakteryzuje się mniejszą dostępnością składników mineralnych dla roślin.

Pomoc może być tania, naturalna i prosta

Ale mam dla Ciebie podpowiedź, jak można w prosty sposób chociaż po części zminimalizować te niekorzystne następstwa wysokich temperatur. Rozwiązaniem może być dodanie do ziemi wermikulitu lub perlitu ekspandowanego.

 Wermikulit to minerał ilasty, bogaty w wiele cennych dla roślin składników odżywczych. Poddany działaniu wysokiej temperatury znacznie zwiększa swoją objętość, przybierając postać bardzo lekkich granulek o harmonijkowej budowie. Te drobinki mają fantastyczną zdolność zatrzymywanie dużych ilości wody, a następnie jej powolnego oddawania do podłoża. Dodatkowo ze względu na swoją lekką strukturę, przypominającą ryż preparowany ( ekspandowany ), wspaniale poprawia strukturę podłoża, czyniąc je lekkim i przewiewnym. A w takim podłożu o wiele lepiej rozwija się cały system korzeniowy, a co za tym idzie roślina jest lepiej odżywiona i zdrowsza.

Drugim nieocenionym pomocnikiem w takich sytuacjach może być perlit. Jest to również minerał, ale z grupy kwarców, pochodzenia wulkanicznego. Poddaje się go podobnej obróbce cieplnej jak wermikulit, w wyniku której następuje odparowanie całej wody i gazów. Podczas tego zabiegu perlit uzyskuje porowatą strukturę jak gąbka. Dzięki takiej transformacji zachowuje się zupełnie jak wermikulit, magazynując w sobie ogromne ilości wody i poprawiając strukturę podłoża.

Ale to nie jedyne zastosowania w ogrodnictwie tych wspaniałych minerałów. Można je stosować przy kiełkowaniu nasion oraz produkcji rozsad, przyśpieszają rozrost korzeni i ograniczają rozwój pleśni w podłożu. Dodatkowo pomagają zatrzymać w podłożu cenne dla roślin składniki odżywcze

A więc jeśli jeszcze nie stosujesz wermikulitu ekspandowanego, rozważ jego dodanie, przygotowując grunt pod uprawy w przyszłych sezonach. Ten prosty zabieg może rozwiązać sporo Twoich problemów w ogrodzie.

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź