[banner]

Dokarmianie ptaków w zimie

Ptaki, zarówno te duże jak i małe, zajmują bardzo ważne miejsce w funkcjonowaniu naszych ogrodów. Większość gatunków jest naszymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami, takimi jak różnego rodzaju  muchy, muchówki czy chrząszcze, a nawet larwy czy poczwarki ukryte w korze drzew czy glebie.

Mroźna i śnieżna zima jest ogromnie trudnym czasem dla ptaków niemigrujących na południe. Dlatego systematyczne i przemyślane dokarmianie, jest świetnym sposobem na pomoc naszym skrzydlatym przyjaciołom w przetrwaniu tego trudnego okresu, dającym radość zarówno dorosłym jak i dzieciom.

Dlaczego dokarmianie ptaków zimą jest konieczne ?

Ptaki, szczególnie te małe, mają bardzo małą ilość zapasów energetycznych zgromadzonych w swoich ciałach w postaci tkanki tłuszczowej. Każdy dodatkowy gram masy wpływa niekorzystnie na zdolność latania i manewrowania w powietrzu. Dlatego też niezwykle istotny jest dla nich dostęp do świeżego, pełnowartościowego pokarmu i to w odpowiedniej obfitości. A przez krótki dzień i często zalegającą pokrywę śnieżną mają trudności z jego zdobyciem. Dodatkowo obcowanie z ptakami i pomaganie im uwrażliwia nas na przyrodę, uczy nas i może rozwijać zainteresowania i pasje.

Dlaczego nie dokarmiać ptaków ?

Jednak nie wszyscy wiedzą, że istnieje też i druga strona medalu. Dokarmianie może mieć wpływ na rozprzestrzenianie się chorób i pasożytów. Ptaki tłumnie gromadzą się na niewielkiej powierzchni karmnika, gdzie pokarm leżący często miesza się z ich odchodami. Nierzadko w karmniku spotykają się gatunki ptaków, które w naturze nie egzystują obok siebie, co może prowadzić do wielu problemów. Oprócz tego sam karmnik, jeśli jest zamontowany niewłaściwie lub w złym miejscu, może stać się pułapką dla ptaków, a stołówką dla drapieżników, np. kotów. Przeciwnicy dokarmiania argumentują również, że rozleniwia ono ptaki i zmienia ich naturalne zachowania, tak że nie odlatują na południe. Może się również zdarzyć, że gdy człowiek z jakiejś przyczyny przerywa dokarmianie, ptaki nie szukają pożywienia na własną rękę i giną z głodu.

Kiedy zacząć dokarmianie ptaków ?

Jeśli po zapoznaniu z argumentami z poprzednich akapitów uznasz, że chcesz dokarmiać ptaki, to warto zacząć to robić już późną jesienią, na przełomie października i listopada. Ten termin uważany jest za optymalny, gdyż zwykle nie ma jeszcze wtedy obfitych opadów śniegu ani siarczystych mrozów, dzięki czemu ptaki mają zapewnioną dużą ilość pokarmu naturalnego. Jednocześnie przyzwyczajają się już do miejsca, w którym mogą znaleźć karmę udostępnioną przez nas.

Fot. Słonecznik czarny 1 kg. – www.cebule.pl

Czym dokarmiamy ptaki ?

Najodpowiedniejszy będzie dla ptaków pokarm, najbardziej zbliżony do naturalnego. Mogą to być ziarna pojedynczych gatunków roślin, jak np. Słonecznik czarny czy łuskany , lub gotowe kompozycja, np. Mieszanka zimowa dla małych ptaków czy Mieszanka zimowa dla dużych ptaków i wiewiórek. W ich skład wchodzą nasiona słonecznika, rzepaku, prosa, owsa, pszenicy, jęczmienia czy lnu lub kukurydzy. Są specjalnie dobrane i zbilansowane, aby być idealnym substytutem naturalnego pokarmu zarówno pod kątem wartości odżywczych czy wielkości ziarenek. Tego typu pokarm najlepiej nadaje się dla sikor, dzwońców, wróbli, mazurków, kowalików, czyży, grubodziobów i trznadli.

Inny rodzaj posiłków, jaki możemy zaserwować ptaszkom to słonina. Warunkiem koniecznym jest, aby była nie solona. Ptaki bardzo źle tolerują nadmiar soli, przyczynia się on do uszkodzeń ich nerek. Zawsze musi być świeża, nie może być zjełczała. Najlepiej wymieniać ją maksymalnie co 2 tygodnie i zrezygnować z jej wykładania w czasie dodatnich temperatur. Ze słoninki chętnie skorzystają dzięcioły, sikorki czy kowaliki.

Ostatnim rodzajem karm, polecanych dla ptaków są mieszanki tłuszczowo-nasienne. Można je wykonać samemu, np. z łoju i ziaren. Kupując gotowe, które są często pakowane w siatki nylonowe należy uważać, aby były one bardzo dobrej jakości, by nie doprowadzić do zaplątania ptaka i jego śmierci.

Fot. Mieszanka zimowa dla ptaków 10 kg. – www.cebule.pl

W jaki sposób dokarmiać ptaki ?

Równie  istotna jak Pokarm zimowy dla ptaków jest lokalizacja samego karmnika dla ptaków. Musi on zostać ustawiony w miejscu trudno dostępnym dla drapieżników. Idealne rozwiązanie to karmnik stojący na wysokiej nodze lub nogach. Nogi dodatkowo warto zabezpieczyć blachą, aby utrudnić dostęp drapieżnym ssakom takim jak koty czy kuny. Karmnik warto usytuować na otwartej przestrzeni, aby ptaki mogły dostrzec z daleka zbliżające się niebezpieczeństwo. Równie ważne jest, aby karmnik dla ptaków był ustawiony z dala od okien, gdyż ulatujące ptaki mogą na nie wpaść i zrobić sobie krzywdę. Bezwzględnie należy pamiętać również o utrzymaniu czystości w karmniku. Niedopuszczalne jest, aby pożywienie w nim było stare, zgniłe, zapleśniałe czy zmieszane z ptasimi odchodami . Należy regularnie sprzątać zalegające resztki i dezynfekować gorącą wodą.

Jak dokarmiać ptaki by im nie zaszkodzić ?

Jak już napisałem wcześniej, pokarm nie może być przestarzały czy w jakikolwiek sposób nadpsuty. Karygodnym błędem jest również używanie „ ludzkiego jedzenia ‘ lub  chleba. Zawiera on w swoim składzie duże ilości soli, która negatywnie wpływa na organizm ptaków. Dodatkowo trawiony chleb może doprowadzić ptaki do kwasicy czy ciężkiego zwyrodnienia stawu w skrzydle zwanego „ anielskim skrzydłem „ Przyczyną tego zwyrodnienia jest właśnie karmienie ptactwa dietą współczesnego człowieka, zbyt bogatą dla zwierząt w węglowodany i białka.

Niezwykle istotne dla zdrowostanu dzikiego ptactwa obok dokarmiania jest również pojenie zwykłą, czystą wodą.

Kiedy zakończyć dokarmianie ptaków ?

Kiedy już rozpocznie się dokarmianie dzikich ptaków w zimie nie można go nagle przerwać, gdyż może to doprowadzić do śmierci głodowej dokarmianych. Wystawianie pokarmu należy ograniczać począwszy od wczesnej wiosny. Wtedy to ptaki zaczynają przechodzić na dietę bogatszą w składniki zwierzęce, gdyż zaczyna pojawiać się coraz więcej owadów. Jednak należy to robić stopniowo, aby powoli stymulować ptaki do samodzielności.

Co grozi za dokarmianie ptaków ?

Pamiętajmy również o aspekcie prawnym dokarmiania ptaków. Samo dokarmianie ptaków nie jest karane. Jeśli robimy to na własnym podwórku nie ma z tym absolutnie żadnego problemu. Może on się pojawić dopiero, gdy dokarmiamy ptaki na terenie publicznym.  Narażamy się wtedy na grzywnę z art. 145 Kodeksu Wykroczeń ze względu na zaśmiecanie „ miejsca dostępnego dla publiczności „.  Jednak wydaje mi się, że jeśli będziemy to robić z głową, nie przesadzać z ilością pokarmu i sprzątać resztki, nie spotkają nas żadne przykre konsekwencje.

Ważąc wszystkie za i przeciw wydaje mi się, że w czasie najbardziej srogiej zimy stanowczo powinniśmy postawić na dokarmianie dzikich ptaków. Szczególnie jeśli jesteśmy właścicielami własnych podwórek i ogrodów, gdyż przyzwyczajamy wtedy ptaki do zamieszkania w naszej okolicy. A to może zaowocować w sezonie letnim zmniejszoną ilością natrętnych owadów i szkodników, których ptaki są naturalnymi wrogami.

Poniżej znajduj się polecane przeze mnie karmy zimowe dla ptaków. Kliknij jeśli chcesz dokarmiać ptaki zim i kupić dla nich najwyższej jakości pokarm.

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź