[banner]

Liatra kłosowa (Liatris spicata)

Liatra kłosowa – jak długo kwitnie

Liatra kłosowa

Liatry naturalnie występują w Ameryce Północnej. W ogrodach uprawiane są już od XVIII w.  Należą do rodziny astrowatych (Asteraceae). Tworzą rozetę z liści, z której wyrastają sztywne pędy kwiatostanowe, osiągające wysokości 60-100cm. Ich główną ozdobą są kwiaty, które tworzą zbite kłosy długości 15-30cm, rozkwitając od góry do dołu. Liatry kwitną od lipca do października, w zależności od gatunku i odmiany. Kwiaty mogą być różnej barwy – niebieskoczerwonej, różowej, fioletowej, białawej. Są one nie tylko piękne ale i miododajne, przyciągają motyle, pszczoły i trzmiele.

Liatris_spicata_IMG_5624

Liatra kłosowa Fot. Hedwig Storch

Liatra kłosowa – odmiany

W uprawie spotykane są dwa gatunki: liatra grubokłosowa (Liatris pycnotachya), która dorasta do 100 cm, ma długie, wąskie liście i ciemnoróżowe kwiaty oraz liatra kłosowa (Liatris spicata), która występuje częściej w naszych ogrodach. Dorasta ona do 50 cm, jej liście są krótsze i szersze niż grubokłosowej, a kwiaty są purpurowe. Do najbardziej znanych odmian liatry należą:

  • Kobold o fioletowych kwiatach, zwarta, dorastająca do 30 cm wysokości,
  • ‘Floristan violet’ o jasnofioletowych kwiatach, dorastająca do 100cm.
  • ‘Floristan weiss’ o białych kwiatach, dorastająca do 100 cm wysokości.
  • odmianyAlba‚ – kwiatostany białe, wysokość 60-100 cm,
800px-Liatris_pycnostachya_-_Botanischer_Garten_der_Universität_Würzburg

Liatra grubokłosowa. Fot. Daderot

Liatra rośnie dobrze na każdej glebie, ale najlepiej na świeżej, żyznej i przepuszczalnej, o lekko kwaśnym odczynie. Stanowisko powinno być słoneczne (m.in. przez 6 godzin). Będzie także rosnąć na glebach piaszczystych i suchych, w miejscach półcienistych ale nieco słabiej kwitnąć. W sezonie wegetacyjnym gleba powinna być umiarkowanie wilgotna, zimą – prawie sucha. Podczas upałów, jeśli dolne liście rośliny zasychają, należy uzupełniać niedobory wody. Nawozimy liatry wiosną, by uzyskać obfite kwitnienie. Co 3 lata, kiedy zaczynają słabiej kwitnąć dobrze jest je podzielić i przesadzić. Warto wiedzieć, że szybko się rozrastają, tworząc ładne kępy.

Liatra kłosowa na zimę

Bylina ta zimuje w gruncie, jest całkowicie mrozoodporna, chociaż w bezśnieżne, mroźne zimy można ją przykryć liśćmi czy kompostem. Liatry trzeba chronić przed gryzoniami, które chętnie zjadają ich bulwiaste korzenie, dlatego warto sadzić je w specjalnych koszyczkach.

Liatry możemy rozmnażać z nasion, które roślina obficie zawiązuje. Przed wysianiem musimy nasiona poddać działaniu niskich temperatur (tzw. stratyfikacja), żeby wykiełkowały. Wysiewamy je płytko wiosną, w marcu-kwietniu wprost do gruntu. Siewki rosną jednak bardzo powoli i kwitnące rośliny uzyskamy dopiero po 3 latach, a nawet 4ch latach.

800px-Liatris_spicata_fruits

Nasiona liatry Fot. Carstor

Liatra kłosowa – jak sadzić bulwy

Jeżeli uprawiamy odmiany liatry, bezpiecznej będzie rozmnażać ją przez podział bulwiastych korzeni. Dzięki takiemu zabiegowi mamy gwarancję, że uzyskane rośliny będą miały takie same cechy ozdobne jak roślina mateczna i znacznie szybciej zakwitną niż rośliny rozmnażane z nasion. Liatry dzielimy wiosną od marca do maja. Każdy sadzonka powinna mieć na bulwę z kilkoma zdrowymi pąkami. Początkowo roślinę można uprawiać w doniczkach, a do gruntu wysadzić już w kwietniu. Sadzimy je na głębokość 10 -12 cm w rozstawie około 20 cm.

Liatra kłosowa – z czym łączyć

Liatry będą dobrze wyglądać na rabatach, w nasadzeniach naturalistycznych, a także egzotycznych (ze względu na ciekawy pokrój). Niskie odmiany można uprawiać w pojemnikach i w ogrodach skalnych. Kwiaty doskonale prezentują się w bukietach, wazonach (nawet 2 tygodnie).

Podczas opracowania tego tekstu korzystałam:

Marcinkowski J. 1991. Byliny ogrodowe. PWRiL, Warszawa

Zdjęcia pochodzą z https://commons.wikimedia.org/wiki/Main_Page

Liatra kłosowa – gdzie kupić

Zapraszamy Państwa do sprawdzenia naszego asortymentu odmian Liatry kłosowej.

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź