[banner]

Strelicja królewska (Strelitzia reginae)

Strelicja królewska, nazywana również rajskim ptakiem, ze względu na wygląd kwiatostanu, pochodzi  z Republiki Południowej Afryki ale spotkać ją możemy w zasadzie we wszystkich krajach południowych. Obsadzane są nią skwery i parki i trzeba przyznać, że wygląda to zjawiskowo. Jest bardzo popularna na wyspach Kanaryjskich, jest też symbolem kwiatowym portugalskiej Madery.

Strelicje mają nie tylko  piękne pomarańczowo-niebieskie kwiaty ale i bardzo ozdobne sztywne, szarozielone liście.

W naszym klimacie strelicja jest uprawiana w szklarniach na kwiat cięty, który w wazonie może postać nawet miesiąc. Cięte strelicje wspaniale się nadają do zasuszania i tworzenia  suchych kompozycji.

Oczywiście możemy  też uprawiać ją jako roślinę doniczkową. Rośliny mają dosyć duży system korzeniowy więc muszą być sadzone w sporych donicach. Używamy żyznego, gliniastego  podłoża  z grubą warstwą drenażową. Donice powinny mieć otwory umożliwiające ociekanie wody żeby ochronić korzenie przed zalewaniem. W okresie wzrostowym powinniśmy strelicje mocno nawozić  – najlepiej nawozami o niskiej zawartości azotu. Jesienią, około października,  powinniśmy roślinie zapewnić odpoczynek ograniczając  podlewanie. Najlepiej podlewać dosyć często ale dostarczając bardzo  niewielką ilość wody. Zapewnijmy jej też odpowiednia wilgotność powietrza i temperaturę – nie może ona spaść poniżej 10°C. Optymalna temperatura w czasie uśpienia to 18°C.

Na przełomie lutego i marca  stopniowo zwiększamy dawkę wody. W tym czasie rośliny zaczynają kwitnąć. Późną wiosną możemy  strelicje wystawić na taras  lub zadołować w ogrodzie. Najlepiej w lekko ocienionym i osłoniętym od wiatru  miejscu. Strelicja nie powinna stać pośród innych roślin, bo wtedy strzępią się jej liście.

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź