[banner]

Sadzenie drzewek owocowych

Owoce, które obecnie mamy do kupienia w supermarketach czy sklepach charakteryzują się bardzo niską jakością. Nawet te kupowane na targach i bazarach bezpośrednio od rolników często pozostawiają wiele do życzenia. Dlatego coraz popularniejsze staje się posiadanie własnego mini-sadu czy chociażby jego namiastki w postaci kilku łatwych w uprawie drzew owocowych.

Fot: Jabłoń Duo-V Golden żółty i czerwony – www.kwiatyllo.pl

Jakie drzewa owocowe do ogrodu ?

W naszej szerokości geograficznej do najpopularniejszych, a zarazem jednych z najprostszych w uprawie należą jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie i czereśnie. Dla bardziej zaawansowanych amatorów ogrodnictwa można polecić jeszcze brzoskwinie, morele i nektarynki, jednak te wymagają większej liczby zabiegów ze względu na swoją podatność na choroby grzybowe.

Niezależnie od upatrzonego gatunku możemy wybrać drzewa owocowe niskopienne lub  wysokopienne.

Te pierwsze są szczepione na podkładce skarlającej, charakteryzują się mniejszymi przyrostami rocznymi, przez co zajmują mniej miejsca w ogrodzie. Szybciej wchodzą w okres owocowania, ich owoce możemy zbierać nawet w 3-4 roku, ale za to są mniej odporne na choroby i warunki atmosferyczne oraz żyją krócej.

Drzewka owocowe wysokopienne rosną silnie, przez co trzeba je mocniej przycinać. Dodatkowo później zaczynają owocowanie, ale za to są długowieczne i odporniejsze na choroby i warunki pogodowe.

Oprócz tego w każdej z tych grup warto wybierać odmiany charakteryzujące się wyższą tolerancją na niesprzyjające warunki klimatyczne oraz mniej podatne na charakterystyczne dla danego gatunku choroby, jak np. Jabłoń „Rajka mało podatna na parcha czy Gruszka Konferencja odporna na niskie temperatury.

Oprócz tego niezwykle istotne jest wybieranie odmian samopylnych lub sadzenie w bliskiej odległości zapylaczy. Bez tego otrzymamy plon o nawet 70-80 % niższy od możliwego.

Fot: Grusza karłowa ‚Decora’ – www.kwiatyllo.pl

Kiedy sadzić drzewka owocowe ?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.  Zależy ona od kilku czynników.

Pierwszym z nich jest gatunek, jaki wybraliśmy. Jabłonie, grusze i śliwy ze względu na większą mrozoodporność można sadzić jesienią ( październik/listopad) . Natomiast gatunki bardziej wrażliwe na zimno, tj. brzoskwinie, morele, nektarynki, a nawet wiśnie i czereśnie korzystniej jest sadzić wczesną wiosną ( marzec/kwiecień ).

Kolejnym elementem, mającym wpływ na termin sadzenia jest to czy wybraliśmy drzewko w doniczce czy z gołym systemem korzeniowym. Te pierwsze można sadzić przez cały rok. Dla tych drugich korzystniejszym terminem jest jesień, ewentualnie bardzo wczesna wiosna, kiedy są jeszcze w fazie spoczynku. Jest jeszcze jeden fakt, przemawiający za jesiennym terminem sadzenia drzewek owocowych z gołym korzeniem. Gleba ma większą wilgotność, i nie ma już tak upalnych dni, przez co nie ma wysokiego ryzyka przesuszenia sadzonki. A dodatkowo wiosną szybciej rozpocznie wegetację.

Fot: Jabłoń kolumnowa czerwono-żółta POLKA ®

Jak sadzić drzewka owocowe ?

Niezależnie od tego, czy sadzimy drzewka w doniczkach czy z gołym systemem korzeniowym musimy odpowiednio przygotować dołek. Jego średnica musi być tak dobrana, aby bryła korzeniowa spoczywała w nim luźno, a nawet miała spory zapas luzu. Sadzonce z gołym korzeniem powinniśmy przyciąć zbyt długie i uszkodzone korzenie. Do przysypania najlepiej użyć żyznej mieszanki ziemi ogrodowej zmieszanej z kompostem lub granulowanym obornikiem bydlęcym. A jak głęboko sadzić drzewka owocowe ? Ważne jest, aby drzewko było wkopane na mniej więcej taką sama głębokość jak w szkółce, z której pochodzi. I co istotne, nie należy zakopywać miejsca szczepienia.

Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od rodzaju drzewka, które nabyliśmy. Odmiany na podkładkach o słabym wzroście sadzimy co 1-2 metry, te o średnim wzroście co 3-4 metry, a najsilniej rosnące nawet co 5-6 metrów. Jeśli sadzimy w więcej niż jednym rzędzie, to odległości między nimi powinny być o 1-2 metry większe niż pomiędzy poszczególnymi drzewkami.

Każdy, kto chce kupić drzewka owocowe do swojego ogrodu, stosując się do tej garści niezwykle prostych wskazówek, będzie o krok bliżej od otrzymania wysokiej jakości, zdrowych, własnych owoców.

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź