[banner]

Poinsecja nadobna (Euphorbia pulcherrima)

Poinsecja na stałe zagościła w naszych domach w okresie Bożego Narodzenia. Co ciekawe nie zachwyca kwiatami, które są niepozorne, ale otaczającą je rozetą czerwonych, różowych, kremowych lub białych przylistków. Poinsecja nadobna (Euphorbia pulcherrima) nazywana też wilczomleczem pięknym oraz gwiazdą betlejemską pochodzi z Meksyku i Gwatemali. W środowisku naturalnym dorasta do 1,2m i jest dość luźno ugałęzionym krzewem. Zwarty pokrój roślin, które ustawiamy w domach jest zasługą producentów.

poinsettia-458762_640Poinsecja powinna stać w jasnym lub półcienistym, ciepłym miejscu (ok.20°C). Temperatura powyżej 22 stopni przyspiesza przekwitanie. Ziemia w doniczce powinna być wilgotna, gdyż jej brak prowadzi do nieodwracalnego więdnięcia liści i ich opadania. Należy jednak unikać przelania. Nadmiar wody usuwamy z podstawki, ponieważ powoduje gnicie korzeni.

Jeżeli nie traktujemy gwiazdy betlejemskiej jako rośliny sezonowej, to po przekwitnięciu należy przenieść ją w chłodniejsze miejsce (15°C). Przesadzamy poinsecje do żyznej, przepuszczalnej ziemi z dużą zawartością torfu. Na dnie doniczki powinien znajdować się drenaż. Po przekwitnieniu roślinę należy przyciąć nad 2-3 oczkiem i ustawić w dobrze oświetlonym miejscu. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy wykonywać w rękawiczkach, ponieważ po uszkodzeniu pędów wydzielany jest przez roślinę trujący mleczny sok. Do maja podlewamy oszczędnie, ponieważ roślina przechodzi okres spoczynku. Latem wznawiamy regularne podlewanie i nawożenie. Zasilamy co dwa tygodnie nawozem dla roślin kwitnących.

poinsettias-18464_640

Jeżeli chcemy żeby zakwitła ponownie, to należy pamiętać, że wilczomlecz jest rośliną dnia krótkiego. Wybarwienie przykwiatków i wytworzenie kwiatów będzie możliwe jeżeli przez 8-10 tygodni roślina otrzyma światło nie dłużej niż 10-11 godzin. Przez pozostałe 14 godzin powinna ona być zakryta kartonem, ponieważ nawet oświetlenie sztuczne może zakłócić proces tworzenia kwiatów. By na święta Bożego Narodzenia cieszyć się ponownie kwitnącą poinsecją, od października rozpoczynamy proces zaciemniania. Ograniczamy podlewanie, a temperaturę utrzymujemy na poziomie 18 stopni. Poinsecja jest wrażliwa na zmiany temperatury. Weźmy to szczególnie pod uwagę kiedy kupujemy nowe okazy, by nie narazić jej na przechłodzenie, ponieważ przyniesiona do domu straci liście. Pamiętajmy też o tym by nie narazić jej na przeciągi w miejscu którym będzie eksponowana.

Gwiazda betlejemska pięknie prezentuje się jako soliter ale także w kompozycjach świątecznych.

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź