[banner]

Rośliny oczyszczające powietrze.

W dzisiejszych czasach jesteśmy praktycznie w każdym miejscu narażeni na działanie substancji, negatywnie oddziałujących na nasze organizmy. Są wśród nich zarówno takie, które spożywamy, jak i takie, które potrafią wniknąć do naszych organizmów przez skórę czy drogi oddechowe. Również nasze domy i mieszkania, które dla większości kojarzą się z miejscem bezpiecznym i całkowicie niegroźnym, potrafią niemiło zaskoczyć.

Toksyczne miejsca w domu.

Praktycznie w każdym domu czy mieszkaniu jest wiele potencjalnie niebezpiecznych miejsc. Niektóre farby potrafią latami wydzielać toksyny takie jak ołów czy formaldehyd. Ten ostatni można również znaleźć w dywanach, panelach podłogowych, tapetach czy materiałach izolacyjnych. Kolejną szkodliwą substancją jest ksylen , który może znajdować się w farbach, klejach do podłóg i innych materiałach montażowych. W różnorakiej chemii budowlanej znajduje się również rakotwórczy benzen.

Sposoby walki z zanieczyszczeniami

Oczywiście najlepszym sposobem walki z tego rodzaju zanieczyszczeniami jest wybieranie odpowiedniej jakości produktów, używanych w naszych gospodarstwach domowych. Ale nie zawsze jest to możliwe. I tutaj z pomocą mogą nam przyjść niektóre gatunki roślin. Nawet amerykańska agencja kosmiczna NASA prowadziła badania pod tym kątem i potwierdziła słuszność tej tezy.

Cudowny skrzydłokwiat

Najbardziej uniwersalnym naturalnym filtrem jest Skrzydłokwiat ( Spatiphyllum ), a wśród całej masy jego odmian najkorzystniej pod tym względem wypada Mauna Loa. Jest to roślina bardzo łatwa w uprawie, toleruje lekkie przesuszenie, doskonale nadaje się do miejsc słabo nasłonecznionych. Skrzydłokwiaty wybaczają niejeden błąd, dlatego są doskonałymi roślinami dla początkujących ogrodników-amatorów.  Potrafią pozbyć się z powietrza takich trucizn jak trichloroetylen, formaldehyd, benzen, ksylen i amoniak. Dodatkowo potrafi usunąć zarodniki grzybów, co jest niezwykle istotne dla alergików.

Nie zapominaj o „ kłótliwej teściowej „

Inną wspaniałą rośliną, która pomoże nam oczyścić domowe powietrze jest Sansewieria gwinejska (  Sansevieria trifaiscata), potocznie nazywana Wężownicą lub „ Językiem teściowej „. Jej długie, dwukolorowe ( przeważnie żółto-zielone ) liście, mogą być wspaniałą ozdobą każdego wnętrza, a dodatkowo pomogą nam pozbyć się z powietrza szkodliwego trichloroetylen, formaldehyd, benzen oraz ksylen. Ta roślina jest również bardzo mało wymagająca, bez problemu przeżyje dłuższe okresy suszy.

Chryzantema nie tylko na Dzień Wszystkich Świętych

Chryzantema wielkokwiatowa ( Chrysanthemum morifolium ) jest kojarzona głównie z Dniem Wszystkich Świętych. Ta pięknie kwitnąca na różne kolory roślina jest w odróżnieniu od poprzedniczek bardziej wymagająca. Preferuje jasne stanowisko, musi być regularnie podlewana, nie można dopuścić do jej przesuszenia. Za troskliwą pielęgnację potrafi odwdzięczyć się nam, eliminując z powietrza trichloroetylen, formaldehyd, benzen, ksylen oraz amoniak.

Kolejne miejsca za podium

Ta trójka to tylko w mojej ocenie najlepsze z najlepszych z całej listy roślin, posiadających wspaniałe właściwości filtrujące. Dalej znajdują się na niej daktylowiec niski, nefrolepis wyniosły , nephrolepis obliterata, zielistka Sternberga, aglaonema, chamedora , figowiec benjamina, epipremnum złociste, lirope szafirkowata, palma biczowa, gerbera Jamesona, dracena wonna, bluszcz pospolity. Jak widać powinniśmy się postarać, aby część z nich na stałe zagościła w naszych domach.

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź