Arboretum w Wojsławicach

 50 km od Wrocławia znajdują się Wojsławice. Miejsce, które warto odwiedzić szczególnie w maju, kiedy w tutejszym Arboretum kwitną rododendrony i azalie. W tym czasie możemy także podziwiać kwitnące magnolie, lilaki, piwonie oraz wiśnie ozdobne. Ale właśnie tu znajduję się największa w Polsce kolekcja rodzaju Rhododendron.

W 1880 r. właścicielem 150-hektarowego majątku w Wojsławicach został Fritz von Oheimb (1850–1928). Jemu to zawdzięcza park swój obecny charakter. Ten śląski ziemianin, wybitny znawca roślin, z wielkim wyczuciem oraz świetną znajomością miejscowych warunków glebowych i mikroklimatu przystąpił do przebudowy parku. Był młodzieńcem chorowitym z powodu dokuczającej mu astmy. Często przebywał na leczeniu w Alpach Szwajcarskich. Legenda rodzinna głosi, że jedna z jego wędrówek alpejskich skończyłaby się tragicznie, gdyby nie gęste zarośla tzw. róży alpejskiej (różanecznik alpejski – Rhododendron ferrugineum), które zatrzymały młodzieńca spadającego z pionowej niemal ściany. Być może zdarzenie to przyczyniło się do późniejszej miłości ogrodniczej jaką darzył rośliny z rodzaju Rhododendron, czyli różaneczniki. Marzenia o swoim parku zaczął realizować w 1881 r., od momentu, gdy zamieszkał w Wojsławicach wraz ze swoją żoną – Berthą Vorländer. Pasją Fritza był ogród i właśnie jemu poświęcił całe swoje życie. Ten wielki pasjonat drzew i ogrodnictwa zgromadził bogate kolekcje roślinne. Więcej na temat historii  można znaleźć na stronie internetowej Arboretum. 

Arboretum jest czynne dla zwiedzających od kwietnia do października. Kolekcja obejmuje 4650 gatunków roślin drzewiastych oraz 4885 gatunków i odmian bylin.

Kolekcje różaneczników (Rhododendron – 900 gatunków i odmian), liliowców (Hemerocallis – 3100 gatunków i odmian) oraz bukszpanów (Buxus – 80 gatunków i odmian) uznane zostały przez Polskie Towarzystwo Ogrodów Botanicznych za Kolekcje Narodowe.

W 1977 r. Komisja Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce nadała parkowi w Wojsławicach rangę Arboretum, a w 1983 r. cały obiekt  (blisko 5 hektarów) wpisano do rejestru zabytków kultury. Od 1988 r. Arboretum w Wojsławicach jest filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego i zajmuje 62 hektary.

Na terenie znajduje się plac zabaw, można kupić pamiątki i rośliny. Znajdują się tu wyznaczone miejsca gdzie można urządzić piknik, grilla czy ognisko. Na terenie organizowane są różnego rodzaju imprezy. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Arboretum.

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź