[banner]

Zjawiskowa wisteria

Wisteria jest zachwycająca! Szczególnie piękna jest w okresie kwitnienia. Nie znam chyba nikogo, komu nie podobały się cudowne wisteriowe pergole, trejaże, bindaże. Wisteria jest blisko spokrewniona z robinią akacjową, złotokapem, ale także z łubinem i fasolą. Należy do rodziny strączkowych.

Wisteria_Tunnel_in_Kawachi_Wisteria_Garden_20150509-3Tunel porośnięty wisterią w Kawachi Wisteria GardenFot. そらみみ

Na świecie występuje 6 gatunków wisterii w Ameryce Północnej i we wschodniej Azji, a w Polsce uprawiane są dwa gatunki i ich mieszaniec.

Wisteria sinensis – glicynia chińska występuje naturalnie w środkowych Chinach. Ma większe kwiaty, krótsze kwiatostany a jej pędy owijają się wokół podpór zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zazwyczaj wspina się także wyżej, nawet do 15 m. Glicynia chińska uważana jest za odporniejszą na mrozy.

Wisteria floribunda – glicynia kwiecista pochodzi z Japonii i może dorastać do 9-10 m wysokości. To pnącze owija się wokół podpór niezgodnie z ruchem wskazówek zegara. Kwiatostany są długie, kwiaty mocno pachną, rozkwitają nieco później niż u glicynii chińskiej. Z połączenia tych dwóch gatunków powstał mieszaniec glicynia cudowna (Wisteria xformosa).

20140420Wisteria_floribunda2Wisteria kwiecista. Fot. AnRo0002

Kwiaty są główną ozdobą tych roślin. Pojawiają się one w maju i czerwcu. Zwisają w gronach na końcu krótkich, bocznych pędów lub tegorocznych długopędów. Zazwyczaj są fioletowe, niebieskie, a u odmian mogą być także białe, różowe a nawet pełne. W zależności od gatunku i odmiany mniej lub bardziej pachną. Po przekwitnięciu pojawiają się owoce w postaci 10-15cm strąków, w których znajduje się kilka nasion. Liście wisteria ma nieparzysto złożone o całobrzegich listkach o różnej ich ilości w zależności od gatunku.

Chinese_Wisteria_BlütentraubenWisteria chińska  Fot. 3268zauber  

Wisteria preferuje gleby świeże, żyzne, przepuszczalne. Stanowisko powinno być słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru, świetne będą południowe lub zachodnie ściany budynków. Glicynia lubi dużo słońca, a żeby pięknie kwitnąć potrzebuje go min. przez 6 godzin. Ponieważ należy do motylkowych nie powinno się jej nawozić nawozami azotowymi (dzięki bakteriom na korzeniach sama przyswaja azot z gleby). Jesienią dobrze jest ją zasilać kompostem lub przekompostowanym obornikiem. Podczas kwitnienia ma zwiększone zapotrzebowanie na wodę i wymaga podlewania. W niektórych regionach Polski będzie także potrzebować ochrony przed mrozami. W pierwszych latach po posadzeniu okrywamy ją matą ze słomy lub agrowłókniną, a w kolejnych wokół rośliny robimy kopczyk z ziemi a nasadę pnia okrywamy matą słomianą.

World's_breathtaking_beauty_-1_(7150495215)Fot. Takashi Hososhima

Sadząc ją przy ścianie budynku koniecznie należy zastosować silne podpory, by glicynia nie zmiażdżyła budowli, a na pewno rynien! W ciągu roku może ona urosnąć nawet do 3 m. Konieczne jest silne cięcie by nie zdominowała swojego wsparcia i nie stała się poplątaną masą zieleni, a także po to by pobudzić ją do kwitnienia.

Wiosną prowadzimy cięcia sanitarne, usuwamy suche martwe pędy oraz „dziczki” wyrastające z pnia. Można skrócić gałązki na wysokości 3-4 pąków liściowych. Ponieważ wisteria wytwarza kwiaty na zeszłorocznych pędach właściwe cięcie wykonuje się w lipcu aż do sierpnia. Skracamy tegoroczne przyrosty mniej więcej o połowę. Po 3-4 latach od posadzenia warto zacząć formować roślinę, by nadać jej ładną kształt: wyprowadzamy głównych przewodnik, poziome boczne pędy, które rozpinamy na podporach.

World's_breathtaking_beauty_-2_(7161563014)Fot. Takashi Hososhima

Często pojawiającym się problemem jest brak kwitnienia u glicynii. Co może być przyczyną? Nasza roślina wyrosła z nasiona a nie z sadzonki. Glicynie szczepione kwitną już po kilku latach, natomiast tym które wyrosły z nasion trzeba dać dużo więcej czasu na wytworzenie kwiatów, nawet 10 lat. Inną przyczyną braku kwitnienia może być przenawożenie azotem, uzyskujemy wtedy bujne ulistnienie, ale kwiatów nie będzie. I oczywiście błędnie wykonane cięcie. Jeżeli wiosną przytniemy zbyt mocno roślinę, to pozbawimy ją pąków kwiatowych. Wspominałam też o dużym zapotrzebowaniu na światło słoneczne. Zbyt mało słoneczne miejsce, albo jakiś zacieniający sąsiad to także może być  powód braku kwitnienia.

Trzeba jeszcze pamiętać, że wisteria mimo, że bardzo piękna jest także trująca.

Podczas przygotowania wpisu korzystałam

W. Seneta, J. Dolatowski. Dendrologia.2006. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa

Zdjęcia pochodzą z :

https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Wisteria_sinensis

https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Wisteria_floribunda

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź