[banner]

Zimozielony kuflik (Callistemon).

„Ależ cudowna szczotka do butelek!” To była moja pierwsza myśl, kiedy dawno temu po raz pierwszy zobaczyłam tę roślinę. Znamy ponad 25 gatunków tego pięknego krzewu z rodziny mirtowatych, pochodzącego z Australii.

Zimozielony kuflik zakwita zazwyczaj wraz nadejściem lata. W warunkach domowych może dorosnąć do ok. 2 metrów ale to tylko wtedy, kiedy bardzo się nie lubimy z sekatorem, który raczej roślinie służy  :).

 

Stanowisko

Kuflik czyli kalistemon,  lubi światło ale nie najostrzejsze. W półcieniu też da sobie radę. Nie toleruje przymrozków, dlatego w naszym klimacie możemy się nim cieszyć na patiach i tarasach, posadzonym w doniczkach. Kiedy temperatury spadną trzeba go przenieść w cieplejsze miejsce. Zimą zapewniamy mu światło oraz temperaturę  ok. 6-8 st. Celcjusza,  ograniczając zarówno podlewanie jak i nawożenie.

Uprawa

Najlepsze podłoże dla kuflików to ziemia kwaśna i pulchna. Na dnie dobrze jest wysypać warstwę drenażu, żeby korzenie nie stały w wodzie. A wody rośliny te potrzebują dużo – także podlewamy obficie,  ale bez zalewania. Doniczka dla kuflika powinna być tylko nieznacznie większa od bryły korzeniowej – wtedy najlepiej kwitnie i rośnie. Nawozimy raz w miesiącu, np. nawozem dla azalii.

Po zakończeniu kwitnienia dobrze jest roślinę przyciąć, dzięki czemu możemy ją dowolnie uformować i zagęścić.

Rozmnażanie

Kufliki możemy pozyskać na dwa sposoby: z nasion lub z sadzonek. O materiał  możemy się postarać sami, przycinając roślinę po przekwitnięciu i umieszczając sadzonki w wodzie. Po pewnym czasie pojawią się korzenie. Możemy też umieścić je w mieszance ziemi torfowej z piaskiem. Żeby zapewnić roślinkom dużą wilgotność, której w tym czasie wymagają,  możemy na nie nałożyć torebki foliowe z otworami.

Choroby i szkodniki

Tak jak dla wielu innych roślin – największym zagrożeniem bywają przędziorek, tarczniki i  wełnowce.

Ciekawostki

– Nazwa Callistemon pochodzi od dwóch greckich słów calli „piękno”, i stemon „pręcik”.

– Kufliki są silnie miododajne, uwielbiają je też ptaki – ze względu na nektar zawarty w kwiatach.

– Ze względu na możliwość cięcia i formowania, doskonale sprawdzają się jako rośliny do tworzenia bonsai.

– Zgnie­cione liście kuflika wydzielają charakterystyczny cytrynowy zapach i stąd też nazwa gatunku.

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź