Uff .. jak gorąco… Mnóstwo z nas powtarza to zdanie ostatnio bardzo często. I choć są tacy, którym upały w dzień nie straszne, to jednak już tak zwane tropikalne noce – kiedy temperatura nie spada poniżej 20 stopni – dokuczają raczej większości.
Cóż, sami na to zapracowaliśmy i skutki globalnego ocieplenia zaczynamy odczuwać na własnej skórze…
Dlatego, że upał moje myśli w tym miesiącu krążą wokół tematów pustynnych i roślin, którym susza nie straszna. Oczywiście możemy pokusić się o montaż systemu podlewającego ale, z wielu względów, nie wszędzie jest to możliwe. W wielu miejscach na świecie – na stepach, suchych zboczach czy wydmach – przyroda sama to reguluje stwarzając gatunki, które naprawdę potrafią dużo znieść. Radzą sobie różnie – jedne mają płaski ale rozległy system korzeniowy, inne przeciwnie – bardzo głęboki, którym sięgają do wód gruntowych. Niektórym pomaga budowa liści, często pokrytych włoskami lub warstwą wosku. Czasem liście są grube, mięsiste i magazynują wodę a czasem drobniutkie żeby ograniczyć powierzchnię parowania.
Co sadzić zatem na terenie gdzie sucho i słonecznie? Albo na działkach, na których bywamy nieregularnie, raz na jakiś czas i stałe nawadnianie nie wchodzi w grę? Jeśli macie w planach tworzenie ogrodu lub tylko rabaty, powiedzmy „pustynnej” – ten spis powinien wam pomóc.
Drzewa liściaste
Brzozy, robinie (zwyczajowo nazywane u nas akacjami, które dodatkowo pięknie kwitną i pokrojem przypominają drzewa afrykańskie), sumaki (jesienią zachwycą nas kolorem liści), lilaki o obłędnym zapachu (bzy), świdośliwy (z pysznymi owocami), jarząb pospolity, klony – jesionolistny oraz tatarski, miłorząb japoński (o cudownym kształcie liści i leczniczych właściwościach)
Iglaki
Sosna (czarna i zwyczajna), świerk, jałowce, modrzewie, jodła kalifornijska
Krzewy
Żarnowiec miotłasty, tamaryszek, ligustr pospolity (idealny na żywopłoty), berberysy, pigwowce (pięknie kwitną wiosną), obiela (śnieżnobiałe kwiaty), pięciornik krzewiasty (roślina nie do zdarcia – i do tego pięknie kwitnie), wrzosy (jesienią trudno będzie oderwać od nich wzrok), rokitniki ( z owocami idealnymi do przetworów), perukowce
Rabata kwiatowa
Krwawniki, gipsówka, dziewanna, goździki, przegorzan pospolity, kocimiętka, liliowce, sasanki, naparstnice, malwy, jeżówki, perowskia łobodolistna, juka karolińska (wygląda pustynnie i pięknie kwitnie)
Skalniaki i murki
Rozchodniki i rojniki, ubiorek wiecznie zielony (kwitnący na biało), smagliczka górska (o żółtych kwiatach), macierzanka (ach, co za zapach…), wilczomlecze, miłek wiosenny
Zioła
Lawenda, szałwia lekarska, rozmaryn
Trawy
Miskanty chińskie, kostrzewy, śmiałek darniowy
Duży zestaw, prawda? Jest z czego wybierać. Nie bójmy się suchych terenów. Powodzenia.
Zostaw Odpowiedź
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.