[banner]

Uff.. jak gorąco! – rośliny odporne na suszę


Uff .. jak gorąco… Mnóstwo z nas powtarza to zdanie ostatnio bardzo często. I choć są tacy, którym upały w dzień nie straszne, to jednak już tak zwane tropikalne noce – kiedy temperatura nie spada poniżej 20 stopni – dokuczają raczej większości.

Cóż, sami na to zapracowaliśmy i skutki globalnego ocieplenia zaczynamy odczuwać na własnej skórze…

Dlatego, że upał moje myśli w tym miesiącu krążą wokół tematów pustynnych i roślin, którym susza nie straszna. Oczywiście  możemy pokusić się o montaż systemu podlewającego ale, z wielu względów, nie wszędzie jest to możliwe. W wielu miejscach na świecie – na stepach, suchych zboczach czy wydmach –  przyroda sama to reguluje stwarzając gatunki, które naprawdę potrafią dużo znieść.  Radzą sobie różnie – jedne mają płaski ale rozległy system korzeniowy, inne przeciwnie – bardzo  głęboki, którym sięgają do wód gruntowych. Niektórym pomaga budowa liści, często pokrytych włoskami lub warstwą wosku. Czasem liście są grube, mięsiste i magazynują wodę a czasem drobniutkie  żeby ograniczyć powierzchnię parowania.

Co sadzić zatem na terenie gdzie sucho i słonecznie? Albo na działkach, na których bywamy nieregularnie, raz na jakiś czas i stałe nawadnianie nie wchodzi w grę? Jeśli macie w planach tworzenie ogrodu lub tylko rabaty, powiedzmy „pustynnej” – ten spis powinien wam pomóc.

Drzewa liściaste

Brzozy, robinie (zwyczajowo nazywane u nas akacjami, które dodatkowo pięknie kwitną i pokrojem przypominają drzewa afrykańskie), sumaki (jesienią zachwycą nas kolorem liści), lilaki o obłędnym zapachu (bzy), świdośliwy (z pysznymi owocami),  jarząb pospolity, klony  – jesionolistny oraz tatarski, miłorząb japoński (o cudownym kształcie  liści i leczniczych właściwościach)

Sumak
Miłorząb japoński

Iglaki

Sosna (czarna i zwyczajna), świerk, jałowce, modrzewie,  jodła kalifornijska

Jałowiec

Krzewy

Żarnowiec miotłasty, tamaryszek, ligustr pospolity (idealny na żywopłoty), berberysy, pigwowce (pięknie kwitną wiosną), obiela (śnieżnobiałe kwiaty), pięciornik krzewiasty (roślina nie do zdarcia – i do tego pięknie kwitnie), wrzosy (jesienią trudno będzie oderwać od nich wzrok), rokitniki ( z owocami idealnymi do przetworów), perukowce

Tamarysze
Żarnowiec
Perukowiec

Rabata kwiatowa

Krwawniki, gipsówka, dziewanna, goździki, przegorzan pospolity, kocimiętka, liliowce, sasanki, naparstnice, malwy, jeżówki, perowskia łobodolistna,  juka karolińska (wygląda pustynnie i pięknie kwitnie)

Juka
Krwawnik
Dziewanna
Perowskia
Goździk

Skalniaki i murki

Rozchodniki i rojniki, ubiorek wiecznie zielony (kwitnący na biało), smagliczka górska (o żółtych kwiatach), macierzanka (ach, co za zapach…), wilczomlecze, miłek wiosenny

Smagliczka
Miłek wiosenny

Zioła

Lawenda, szałwia lekarska, rozmaryn

Rozmaryn
Lawenda
Szałwia

Trawy

Miskanty chińskie, kostrzewy, śmiałek darniowy

Kostrzewa

Duży zestaw, prawda? Jest z czego wybierać. Nie bójmy się suchych terenów. Powodzenia.

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź