[banner]

Tulipany cd. podział na grupy

Na kuli ziemskiej istnieje ok. 120 gatunków oraz 15 tysięcy odmian tulipanów. Ogrodnicy wyróżnili wśród tulipanów 15 grup (plus nasze tulipany bukietowe). Wydzielono je biorąc pod uwagę takie cechy roślin jak: barwa, wielkość i kształt kwiatów, termin kwitnienia, pochodzenie, zastosowanie. Grupy te a także ich skład jednak ciągle się zmieniają, ponieważ nadal powstają kolejne odmiany tych roślin. Przedstawiam poniżej obowiązujący podział na grupy, z krótką charakterystyką roślin do niej należących.

Mickey Mouse (4)odm. Mickey Mouse – grupa 1

Grupa 1 – pojedyncze wczesne. Tulipany z tej grup kwitną dość wcześnie na przełomie marca i kwietnia. Kwiaty są jednobarwne, czasami z obwódką, z sześcioma płatkami. Mają wysokość 25-30 cm. Tulipan ten jest często wykorzystywany do pędzenia. Grupa ta powstała jako krzyżówka grup Duc van Tol oraz Mendla.

Tulipan Toronto Doubleodm. Toronoto Double – grupa 2

Grupa 2 – pełne wczesne. Tulipany z tej grupy kwitną w pierwszej połowie kwietnia. Dorastają do 25-30 cm wysokości. Ich kwiaty wydają się szersze i pełniejsze, ponieważ mają więcej płatków.

Tulipan Blueberry Ripple

odm. Blueberry Ripple – grupa 3

Grupa 3 – Triumph. Tulipany z tej grupy kwitną w drugiej połowie kwietnia. Osiągają ok. 40 – 60 cm wysokości. Mają kwiaty w kształcie kubka, o matowych płatkach, często z jasnymi obwódkami, kontrastującymi z kolorem całego kwiatu. Stosowane są na kwiat cięty. Są krzyżówką z grup: Darwina i pojedynczych wczesnych.

14262606PA - Tulipa Daydream DHTodm. Daydream – grupa 4

Grupa 4 – mieszańce Darwina. Tulipany te kwitną w na przełomie kwietnia i maja. Mają wysoki ok. 50 – 60 cm sztywny pęd, na szycie którego wyrastają kwiaty w kształcie jaja. Kwiaty są zazwyczaj błyszczące, jednokolorowe: pomarańczowe, czerwone albo żółte i mają zaokrąglone płatki. Jest to grupa silna, odporna na choroby i niekorzystne warunki atmosferyczne. Są to mieszańce tulipanów Darwina z Fosteriana.

Tulipan Real Time J11odm. Real Time – grupa 5

Grupa 5 – fryzowane (strzępiaste) – Crispa. Tulipany te kwitną na przełomie kwietnia i maja. Mają ok. 30 do 50 cm wysokości. Charakteryzują się postrzępionymi brzegami płatków kwiatów. Płatki są jednobarwne z mocniej podkreślonymi smugami tego samego koloru albo jaśniejszymi obwódkami. Stosowane są na kwiat cięty.

Golden Artistodm. Golden Artist – grupa 6

Grupa 6 – Viridiflora. Wcześniej należały do grupy Darwina. Kwiaty mają zielone smugi, plamy, a nawet całe mogą być zielone. Kwitną w drugiej połowie maja i osiągają 30 – 60 cm wysokości.

burgundy

odm. Burgundy– grupa 7

Grupa 7 – liliokształtne. Tulipany z tej grupy kwitną na przełomie kwietnia i maja. osiągają od 30 do 60 cm wysokości. Mają długie, wąskie i zaostrzone na końcach płatki, często wygięte na zewnątrz. Te odmiany o wysmukłych eleganckich kwiatach nadają się na kwiat cięty. Niestety są mało odporne na niskie temperatury. Są to jedne z częściej sadzonych tulipanów w ogrodach, mimo, że są mniej odporne na złe warunki.

Tulipan Queen of Night Group J11odm. Queen of Night– grupa 8 

Grupa 8 – pojedyncze późne (tzw. Cottage). Do tej grupy należą „czarne” tulipany. Kwitną w drugiej połowie maja i dorastają do 70 cm. Charakteryzują się sztywnym pędem i dużą trwałością, doskonale nadają się na kwiat cięty. Kwiaty mogą być w zależności od odmiany małe i duże, w różnych kolorach, a także w różnych kształtach np. puchary. Do tej grupy należą między innymi tulipany dwukolorowe. Tulipany z tej grupy nadają się także do pędzenia.

Tulipan World Expression J11odm. World Expression– grupa 9

Grupa 9 – Rembrandta. To niezwykle interesująca grupa, ponieważ by uzyskać ciekawe kwiaty z pstrokatymi smugami i paskami na płatkach zarażono roślinę wirusem. Dziś uzyskuje się te kwiaty bez wirusów. Tulipany te kwitną w drugiej połowie maja i osiągają wysokość do ok. 40 cm. Powstały ze skrzyżowania odmiany Darwina z Breedera.

Estella Rijnveld001odm. Estella Rijnveld – grupa 10

Grupa 10 – papuzie. Tulipany te każą najdłużej czekać na swe kwiaty bo aż na koniec maja. Są wysokie, osiągają 55-60 cm. Mają duże pojedyncze kwiaty, o płatkach postrzępionych, poskręcanych i powyginanych w fantazyjne kształty. Kwiaty mogą mieć różne barwy, często z zielonym przebarwieniem. Doskonałe na kwiat cięty oraz do uprawy w pojemnikach.

Tulipan Margaritaodm. Margarita – grupa 11

Grupa 11 – pełne późne (tzw. peoniowe). Tulipany z tej grupy kwitną w drugiej połowie maja. Osiągają od ok. 30 do 60 cm wysokości. Mają duże (do 12cm), pełne, podobne do piwonii kwiaty, w barwach od białej do purpurowej. U niektórych odmian kwiaty ładnie pachną. Nadają się na kwiat cięty.

Tulipany BOTANICZNE

Bardzo liczna grupa, charakteryzująca się małymi liśćmi (do 20 cm długości) i nieproporcjonalnie dużymi kwiatami w czystych kolorach. Tulipany botaniczne zakwitają najwcześniej.

Concertoodm. Concerto – grupa 12

Grupa 12 – Kaufmanna. Tulipany z tej grupy kwitną w marcu. Osiągają od 15 do 30 cm wysokości. Kwiaty mają duże z charakterystyczną trójkątną plamą na zewnętrznych płatkach. Na liściach często występują brązowe smugi.

Sweetheart (5)odm. Sweetheart – grupa 13

Grupa 13 – Fostera (mieszańce fosteriana). Tulipany z tej grupy kwitną w kwietniu i dorastają do 30-40 cm wysokości. Kwiaty są czerwone i szczególnie atrakcyjne w drugiej fazie kwitnienia, gdy płatki rozkładają się na boki tworząc duże rozety. Liście mają wąską, brunatną obwódką.

Tulipan Pinocchioodm. Pinocchio – grupa 14

Grupa 14 – Griega. Tulipany z tej grupy kwitną na przełomie marca i kwietnia. Dorastają one do 40 cm. Kwiaty są zazwyczaj dwukolorowe, ale ozdobne są także owłosione pędy. Mogą one występować w różnych kolorach np. brązowe, różowe, fioletowe. Charakterystyczne i ładne są także liście: pofalowane z czerwonobrązowymi kropkami lub kreskami.

Heart's Delightodm. Heart’s Delight – grupa 15

Grupa 15 – pozostałe gatunki botaniczne. W skład tej grupy wchodzi kilkadziesiąt różnego rodzaju gatunków tulipanów i ich odmian.

Flaming Clubodm. Flaming Club – grupa 16

Grupa 16 – bukietowe. Grupa dodatkowa, o której piszę ponieważ, możecie takie tulipany kupić w naszym sklepie. Tulipany z tej grupy posiadają po kilka kwiatów na jednej łodydze i mogą być pojedyncze lub pełne, w różnych kolorach. Kwitną pod koniec maja.

 

Terminy kwitnienia poszczególnych grup tulipanów

grupa

marzec kwiecień maj
1.         

Pojedyncze wczesne

     
2.           

Pełne wczesne

     
3.             

Triumph

   
4.              Mieszańce Darwina  
5.             

Crispa

 
6.                  Viridiflora
7.             

Lilokształtne

 
8.                 

Pojedyncze późne

9.                  Rembrandta
10.              Papuzie
11.              Pełne późne
12.   

Kaufmanna

       
13.       

Fostera

   
14.     

Griega

     
15.   

Pozostałe tulipany botaniczne

16.              Bukietowe

Mimo, że poszczególne odmiany kwitną krótko, to jak wynika z powyższej tabeli, możemy stworzyć kwitnący tulipanowy ogród od marca do maja. Wydaje się, że warto zadać sobie odrobinę trudu, by stworzyć taką kompozycję. Tulipany to naprawdę wdzięczne kwiaty.

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź