[banner]

Smacznego i na zdrowie! Kurkuma – uprawa w domu

Kurkuma, inaczej ostryż to roślina magiczna. Odmiana, która daje nam przyprawę to Curcuma longa (kurkuma długa). Jeśli chcemy ją uprawiać ze względu na kwiaty – wybierzmy Curcumę alismatifolię (kurkuma wąskolistna).

Szafran indyjski – bo tak też jest określana- to przyprawa bardzo zbliżona do imbiru – ta sama rodzina, podobne właściwości i wygląd kłącza. Naturalnie rośnie w Afryce, Azji i Australii. To jedna z tych kilku czarodziejskich roślin/przypraw, które mają dziesiątki cudownych właściwości – działają przeciwwirusowo, tępią bakterie, łagodzą stany zapalne, rozgrzewają, pomagają walczyć z przeziębieniami i wspomagają nasz układ immunologiczny. A oprócz tego… pięknie kwitną. A co najlepsze – nie jest wcale bardzo trudno samemu uprawiać kurkumę.

Uprawa w domu

Zacznijmy od kupna dobrego, zdrowego kłącza. Szukajmy produktów bio, będziemy mieć pewność, że nie są nafaszerowane np. pestycydami.

Korzeń kurkumy możemy przed sadzeniem podzielić na mniejsze kawałki. Dobrym sposobem jest namaczanie przez ok. dwa dni w ciepłej/letniej wodzie, którą powinniśmy codziennie wymieniać. W niedługim czasie (kilka dni) kurkuma zacznie kiełkować puszczając zielone odrosty.

Kurkumę można posadzić do ziemi (zalecane ph to zakres 4,5 – 7,5) ale  inny bardzo dobry sposób to włókno kokosowe. Dlaczego? Pamiętajmy, że kurkumę będziemy potem jeść a włókno kokosowe uchroni nas przed np. grzybami i pleśnią. Z tego samego powodu skłaniałabym się do nawożenia kurkumy tylko rzeczami organicznymi typu cytryna, kawa, herbata itd.

Roślinę musimy regularnie podlewać – nie za dużo i nie za mało, tak żeby kłącze nie stało w wodzie ale żeby podłoże było stale wilgotne. Najlepszym miejscem jest widne, nie bezpośrednio nasłonecznione i osłonięte stanowisko. Kurkuma to roślina ciepłolubna. Doniczki można umieścić na podstawce z keramzytem, zapewniając odpowiednią wilgotność powietrza.

Kiedy skończy się okres wegetacji i liście zaczną obumierać zapewnijmy jej suche, chłodniejsze miejsce. Wiosną można ją przesadzić jednocześnie dzieląc kłącza.

Nie takie trudne, prawda? Warto spróbować, bo kurkuma to takie naturalne lekarstwo, które:

– działa przeciwnowotworowo,

– pomaga w chorobach stawów

– zwalcza stany zapalne

– wzmacnia odporność

– jest dobra na problemy trawienne

– ma korzystny wpływ w przebiegu wielu chorób oka (jaskra, zapalenie spojówek, zespół suchego oka)

– obniża poziom glukozy we krwi

– oczyszcza organizm z toksyn

– Maska z kurkumy świetnie się nada do walki z trądzikiem, a także z przebarwieniami skóry.

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź