[banner]

Sierpień w ogrodzie

Układając w głowie zestaw zabiegów jakie powinniśmy wykonać w ogrodzie w sierpniu, czuję pewien mętlik. Bo jak tu pisać o podlewaniu trawników, kiedy w kraju panuje susza i słyszy się o oszczędzaniu wody. Trudno podejmować jakiekolwiek prace na zewnątrz, kiedy temperatura dookoła to nawet 37 °C. Słyszałam też taką opinię, że tak już teraz będzie i w kolejnych latach upały będą się powtarzać. Wydaje się że najsłuszniejszą radą na najbliższe miesiące jest: posadźcie drzewa odporne na susze, pielęgnujcie je, by w miesiącach upalnych chronić się w ich cieniu. Część z nas przecież woli takie ekologiczne rozwiązania, zamiast klimatyzowanych wnętrz. Potraktujmy więc tekst poniższy jako zestaw prac ogrodowych, które powinniśmy wykonywać w sprzyjających warunkach.

Pocieszające jest to, że może owoce będą wyjątkowo słodkie w tym sezonie, chociaż pewnie mniejsze niż zwykle.

Jak każdego miesiąca powinniśmy oczyszczać rabaty z chwastów, spulchniać glebę wokół roślin, podlewać, nawozić i zwalczać szkodniki i choroby. Usuwamy przekwitnięte kwiatostany chyba, że zależy nam na wytworzeniu nasion.

Byliny, rośliny zielne

Wycinamy przekwitnięte kwiatostany bylin, w przypadku floksów możemy liczyć, że ponownie zakwitną. Koniecznie skracamy pędy lawendy po przekwitnięciu, najlepiej o połowę, powinna się wtedy ładnie rozkrzewić. Możemy je suszyć w suchym i przewiewnym miejscu, tak jak inne zioła.

 Pikujemy i wysadzamy na miejsce stałe rozsadę roślin dwuletnich (bratki, niezapominajki, malwy). W drugiej połowie sierpnia możemy zacząć sadzić rośliny cebulowe: tulipany, lilie, hiacynty oraz pustynniki i szachownice. Najlepiej robić to pod koniec miesiąca lub we wrześniu. Najwyższy czas posadzić zimowity, ponieważ zakwitną ok. 2 miesiące po posadzeniu. Możemy nawieźć po raz ostatni rośliny jednoroczne, ale przestajemy zasilać byliny. Rozmnażamy przez podział smagliczki skalne, floksy szydlaste, ubiorki, zawciąg, barwinek, dąbrówkę. Co trzy lata dzielimy kosaćce bródkowe i syberyjskie. Pod koniec sierpnia możemy także dzielić piwonie, ale tylko te starsze ,dobrze rozrośnięte okazy. Pamiętajmy by nie sadzić ich zbyt głęboko, bo mogą potem nie kwitnąć.

Możemy także rozmnażać kosaćce i goździki bylinowe, a także liliowce, bodziszki i tawułki. Wysokie byliny, które chcemy rozmnażać przez podział, należy dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem przyciąć (oczywiście po kwitnieniu). Możemy zbierać nasiona kwiatów jednorocznych a także cebulki przybyszowe lilii. Kontrolujemy astry jesienne na wypadek pojawienia się mączniaka. Na wolnych przestrzeniach wysiewamy nawozy zielone: rzepak, wykę, grykę.

 Drzewa, krzewy, pnącza

Po raz ostatni w tym sezonie przycinamy żywopłot formowany. Tniemy żywopłoty z młodych żywotników, dzięki temu będą miały zwarty pokrój i gałęzie od samego dołu. W drugiej połowie miesiąca przycinamy choiny, jałowce, modrzewie, cyprysiki i cisy. Silnie tniemy glicynię, żeby dobrze kwitła w przyszłym roku. Możemy rozmnażać iglaki przez sadzonki pędowe. Najlepiej będą się ukorzeniać młode jednoroczne wierzchołki pędów. Możemy także przesadzać drzewa i krzewy iglaste, oraz zimozielone rośliny liściaste (irgi, laurowiśnie, bukszpany, różaneczniki), które zakończyły już wzrost. Po przesadzeniu starajmy się by gleba wokół nich była stale wilgotna. Przestajemy nawozić rośliny by zdążyły zdrewnieć przed zimą.

Róże

Kwitnące róże wymagają od nas intensywnego wsparcia. Usuwamy chwasty, a kwitnące odmiany zasilamy nawozem wieloskładnikowym, podlewamy niezbyt często ale obficie. Usuwamy przekwitnięte kwiatostany, a także liście porażona przez mączniaka lub inne grzyby. W razie potrzeby stosujemy odpowiednie środki chemiczne.

Trawnik

Trawnik regularnie kosimy przynajmniej raz w tygodniu. Pamiętajmy jednak, że wyższa trawa bardziej zacienia glebę, która w mniejszym stopniu ulega wysuszeniu. W przypadku upałów nie należy kosić zbyt często i zbyt nisko. Podlewamy obficie, rano lub wieczorem przynajmniej raz na 2 dni. Możemy jeszcze nawozić trawnik, ale powoli kończymy stosować ten zabieg.

Zbiornik wodny

Podobnie jak w lipcu uzupełniamy wyparowującą ze zbiornika wodę oraz napowietrzamy go. Usuwamy glony i martwe części roślin, dokarmiamy ryby. Przycinamy nadmiernie rozrastające się rośliny wodne.

Pamiętajmy też o podlewaniu roślin w domu i na balkonach. Rośliny kwitnące nadal zasilamy przeznaczonym dla nich nawozem. Możemy zrobić sadzonki fuksji, pelargonii, które będą zdobiły nasze tarasy w przyszłym roku.

To także ostatni moment na przetwory z ogórków. Jak głosi „wieść gminna” po 24 sierpnia (po Bartłomieju) raczej się nie udadzą…

Może warto też przyjrzeć się swojemu ogrodowi czy nie ma w nim miejsca na basen?

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź