[banner]

Rudbekia (Rudbeckia) czy jeżówka (Echinacea)?

Jedne z bardziej popularnych ogrodowych roślin ozdobnych fantastycznie wyglądających na rabatach i piękne w wazonach jako kwiaty cięte. Bardzo często bywają mylone i nic dziwnego –  bo i podobne, i blisko ze sobą spokrewnione. Pochodzą z Ameryki Północnej i należą do rodziny astrowatych. Łączy je taka sama budowa kwiatostanu.

Obie rośliny kwitną przez całe lato i możemy się nimi cieszyć aż do pierwszych przymrozków. Rudbekie zaczynają kwitnąć pierwsze – w lipcu, a w kolejnym miesiącu dołączają do nich jeżówki (bo taka jest zwyczajowa nazwa Echinacei).

Rozróżniamy ok. 15 gatunków rudbekii. W środowisku naturalnym rosną tylko dwa –  rudbekia naga (Rudbeckia laciniata) i rudbekia owłosiona (Rudbeckia hirta). Nazwę roślina zawdzięcza szwedzkiemu przyrodnikowi (Karol Linneusz), który w ten sposób uhonorował jednego ze swoich zdolniejszych uczniów – Olafa Rudbecka.

Jeżówek jest trochę mniej –  rozróżniamy 9 gatunków.  Najbardziej popularna i najczęściej spotykana w naszych ogrodach to Echinacea Purpurea czyli jeżówka purpurowa.Jej nazwa pochodzi od greckiego słowa „echinos” co oznacza – jeż, i rzeczywiście środek kwiatostanu bardzo jeża przypomina.

Obie rośliny mają kwiatostan w postaci koszyczka, który składa się  z dużych, brzeżnych kwiatów języczkowych w jaskrawych kolorach. W środku natomiast znajdują się małe kwiaty rurkowe. Różnice między roślinami możemy zobaczyć właśnie  głównie w okresie kwitnienia:

Rudbekia posiada kwiaty języczkowate w kolorach żółtym, żółto-czerwonym, żółto-brązowym, rdzawym. Kwiaty rurkowate zaś bywają zielone, rdzawe, purpurowe lub brązowe.

Kwiaty języczkowate jeżówki są białe, kremowe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone, purpurowe, natomiast kwiaty rurkowate – zielone, rdzawe, brązowe, żółte, pomarańczowe, czerwone lub purpurowe.

Uprawa i pielęgnacja

Zarówno rudbekie jak i jeżówki lubią miejsca słoneczne lub lekko zacienione.Nie są bardzo wybredne i dobrze rosną nawet na średnich glebach. Jeżówki wymagają ciut więcej niż rudbekie – zwłaszcza w czasie suszy podlewajmy je więcej, wtedy będą kwitły obficiej. Oczywiście, jak większość kwiatów w naszych ogrodach, powinniśmy je zasilać nawozami do roślin kwitnących.

Obie są mrozoodporne, choć przy ostrych zimach dobrze jest je osłonić u podstawy pędów.

Wyglądają  pięknie – zarówno posadzone  w grupach jak i pojedynczo. Pasują bardzo do nasadzeń naturalistycznych i ogrodów wiejskich. Kochają je pszczoły i motyle. Są roślinami miododajnymi.

Aby przedłużyć kwitnienie – usuwajmy systematycznie przekwitłe kwiatostany. Jeśli ścinamy je do wazonów – pamiętajmy żeby robić to w pełni rozkwitu, a chwilę przed włożeniem do wody zanurzmy końce na pół minuty we wrzątku – dłużej będziemy się nimi cieszyć w domu.

Właściwości lecznicze

Jeżówka to roślina, o której od dawna wiadomo, że posiada właściwości lecznicze. Wiedzieli to już  Indianie i stosowali ją w leczeniu trudno gojących się ran, oparzeniach czy kaszlu. Współcześnie poleca się ją przy przeziębieniach i na wzmocnienie odporności lub kiedy organizm wyczerpany jest np. długotrwałym przyjmowanym antybiotyków.

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź