[banner]

Psiząb (Erythronium sp.)

Nazwa psiząb pochodzi od cebulki tej rośliny. Jest ona żółtawa, wygięta, kształtem przypomina kieł psa. Główną ozdobną psizębów są kwiaty, przypominające nieco storczyki, czy cyklameny. Moim zdaniem na uwagę zasługują też liście – często z marmurkowym wzorem. Mają one ok. 20 cm długości, zebrane są w rozetę, z której wyrasta 20-60 cm łodyga, na końcu której pojawiają się kwiaty: różowe, czerwone, żółte, białe, liliowe, w zależności od odmiany i gatunku. Psizęby kwitną w kwietniu i maju. Na świecie występuje około 30 gatunków psizębów, głównie w Ameryce Północnej i Azji.

Już niebawem, bo na przełomie sierpnia i września będziemy mogli zacząć je sadzić. Miejsce wybierzmy starannie, bo roślina ta nie przepada za przesadzaniem. Psiząb lubi glebę lekką, ale zasobną, umiarkowanie wilgotną, przepuszczalną. Stanowisko powinno być półcieniste. Podczas kwitnienia preferuje on więcej światła i wilgoci, potem jednak woli suszę i półcień. To kolejny gatunek, który z powodzeniem możemy sadzić pod drzewami i krzewami. Cebulki sadzimy na głębokość ok. 10cm, najlepiej w grupach, zostawiając trochę miejsca na rozrastanie. Po posadzeniu roślinę warto podlać. Jesienią zasilamy psizęby kompostem, a wczesną wiosną można zastosować nawóz wieloskładnikowy.

Roślina rozmnaża się z cebulek przybyszowych. Co kilka lat można je wykopywać i sadzić w innych częściach ogrodu. Cebulki pozbawione są łusek, więc po wykopaniu, należy je jak najszybciej posadzić, by uniknąć wysuszenia. Psizęby dobrze będą wyglądać w towarzystwie przebiśniegów i cebulic. Po przekwitnięciu listki zaczynają zasychać, aż roślina całkiem zanika. Jeżeli psiząb się „nie przyjmie” i nie będzie kwitnąć, nie należy się zniechęcać, tylko w kolejnym roku posadzić go w innych warunkach, w innym miejscu. Jest on po prostu kapryśny, albo za młody żeby zakwitnąć. Pierwsze kwiaty roślina może wydać nawet po 3-4ch latach. Jest całkowicie mrozoodporny, ale w bezśnieżne i mroźne zimy warto go okryć, szczególnie w pierwszych kilku latach po posadzeniu. Warto dodać, że cebule psizębu są jadalne, przypisywano im także cudowne właściwości magiczne.

Magiczne na pewno mają kwiaty, niejedną osobę już oczarowały!

Psiząb PagodaPsiząb ‚Pagoda’

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź