[banner]

Powojniki – pnące piękności.

Zapewne większość z Was widziała lub chociażby słyszała o tej roślinie. Jej inna nazwa, Klematis ( Clematis ), wywodzi się od greckiego słowa klema oznaczającego pnącze.

Obraz Hans Braxmeier z Pixabay

Powojniki należą do rodziny jaskrowatych ( Ranunculus ) , w większości pochodzą z obszaru Azji Wschodniej , z Chin i Japonii.

Ich duża odporność na warunki klimatyczne, a także ogromne zróżnicowanie barw i kształtów kwiatów sprawia, że są jednymi z najchętniej i najczęściej uprawianych pnączy w naszych ogrodach.

Co ciekawe dobierając odpowiednie gatunki i odmiany, możemy cieszyć się ich kwiatami w każdym miesiącu roku, nawet w naszej strefie klimatycznej.

Możemy rozróżnić aż 10 różnych kształtów kwiatów Klematisów: pojedyncze duże, pełne duże, o kształcie spodka, gwiazdy, dzwonu, otwartego dzwonu, rurkowate, tulipanokształtne, C. Montana oraz C. Viticella.

Obraz Rolaman z Pixabay

Najlepiej rosną w chłodnej, wilgotnej, dobrze przepuszczalnej glebie, ale w pełnym słońcu. Wśród miłośników Powojników krąży nawet powiedzenie, że te rośliny lubią mieć nogi w cieniu, ale głowę w słońcu.

Stanowisko: Z wyjątkiem dolnej części w pełnym słońcu. W tym celu najbliższe sąsiedztwo można obsadzić niższymi roślinami, osłaniającymi ” stopy ” naszego Klematisa. Koniecznie trzeba zapewnić podpory, po których będzie się mógł wspinać.

Gleba: lekka, żyzna, próchnicza, zakres PH to 6-7, powinna być stale wilgotna, dlatego warto ją ściółkować.

Pielęgnacja: zapewnienie stałej wilgotności, nawożenie, bardzo ważnym zabiegiem, skutkującym obfitym kwitnieniem jest przycinanie, o tym w oddzielnym wpisie : Powojniki – jak ciąć ?


Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź