[banner]

Piwonia

Piwonie chińskie (Paeonia chinensis) lub peonie nazywane są różami bez kolców. Dostojne krzewy z dużymi, pachnącymi kwiatami dawno zaskarbiły sobie nasze serca. Zdobią ogrody ale także wnętrza, doskonale nadają się na kwiat cięty. Naturalnie występują w Europie i Azji, a 2 gatunki także w Ameryce Północnej. Na świecie jest około 33 gatunków i wiele, wiele odmian. Zazwyczaj są to rośliny zielne, ale także i krzewy. W Japonii i Chinach piwonie są symbolem powodzenia, dostatku, szczęścia i pomyślności. Piwonia jak wiele piękności jest nieco wymagająca. By zdobiła nasz ogród, nawet przez 15 lat, należy jej stworzyć odpowiednie warunki.

Stanowisko powinno być ciepłe i słoneczne (może być także półcieniste, jeżeli przynajmniej przez pół dnia będzie oświetlone przez słońce) i osłonięte od wiatrów. Ilość światła ma wpływ na wytwarzanie pąków kwitowych, ich liczbę i jakość.

Najlepszym podłożem będzie gleba żyzna, przepuszczalna o odczynie lekko kwaśnym. Piwonie mają długie walcowate korzenie, dlatego nie powinno się ich sadzić na glebach ciężkich i podmokłych, ponieważ będą gnić. Nie lubią też suszy, trzeba o tym szczególnie pamiętać w bezdeszczowe wiosny i regularnie je podlewać. Nie należy spryskiwać liści, ponieważ może to powodować szarą pleśń. Możemy chronić glebę przed przesychaniem, rozkładając wokół rośliny przekompostowaną korę sosnową lub trociny. Do zabiegów pielęgnacyjnych należy zaliczyć jeszcze usuwanie przekwitnięte kwiatostany i suchych pędów. Rośliny starsze można odmłodzić wiosną, przycinając gałęzie 30-40 cm nad ziemią.

Bardzo istotne jest to, żeby dobrze posadzić piwonie. Rośliny kiedy się rozrosną są dosyć duże, wiec sadzimy maksymalnie dwie na 1m2. Sadzonkę umieszczamy płytko, tak by pąki przykryte były 3-5 cm warstwą gleby. Piwonia nie lubi przesadzania, długo przyzwyczaja się do nowego miejsca i kwitnie dopiero po 2-3 latach. Sadzenie najlepiej wykonywać w okresie od 15 sierpnia do końca września (chociaż niektórzy twierdzą, że najlepiej rosną i kwitną piwonie sadzone 1 września). Są to rośliny odporne na mróz, ale w pierwszych kilku latach można je zabezpieczyć na zimę, okrywając stroiszem czy ściółką. Piwonie maja duże wymagania pokarmowe. Przed posadzeniem dobrze jest na dno dołka, w którym będą rosły rośliny, włożyć obornik lub kompost. W kolejnych latach, w marcu i kwietniu zasilamy piwonie obornikiem, kompostem lub nawozami mineralnymi z dużą zawartością fosforu. Jesienią stosujemy ściółkowanie dobrze rozłożonym obornikiem (należy go przekopać z ziemią). Rośliny przenawożone są bardziej podatne na choroby.

Najczęstszym sposobem rozmnażania piwonii jest podział karp. W tym celu należy wybrać dorodny, kilkuletni okaz albo taką roślinę, która coraz słabiej kwitnie, co oznacza, że potrzebuje zmiany miejsca. Piwonie ostrożnie wykopujemy na przełomie sierpnia i września, tak by nie uszkodzić korzeni. A następnie ostrym narzędziem dzielimy karpę na części, tak by każda z nich miała przynajmniej 3 pąki. Im „lepsza” będzie sadzonka tym szybsze i obfitsze będzie kwitnienie.

Można także rozmnażać piwonie z nasion, ale jest to proces dłuższy i trudniejszy. Takie rośliny zakwitają dopiero po 5-7 latach i często nie powtarzają cech ozdobnych matecznika. Nasiona zbiera się od sierpnia do września i przechowuje przez zimę w wilgotnym piasku, w temp. 1-5°C. Wiosną się je wysiewa na rozsadniku.

Piwoniom dokucza szara pleśń, szara plamistość liści, ale również nicienie, powodujące więdnięcie liści (węgorek chryzantemowiec) czy choroby wirusowe objawiające się np. żółtymi plamkami na liściach.

Jeżeli Wasza piwonia zaczyna słabiej kwitnąć albo przestała, albo w ogóle nie kwitnie to należy ją przesadzić. Może ma za mało słońca? A może została posadzona za głęboko lub za płytko? A może towarzystwo jej nie odpowiada – rośliny w sąsiedztwie stanowią zbyt dużą konkurencję o składniki pokarmowe.

Jest wiele odmian tej rośliny różniących się oczywiście kwiatami. Wyróżniamy piwonie o kwiatach pojedynczych, piwonie japońskie, anemonowe i pełne. Warto też pamiętać, że w uprawie znajdują się różne gatunki z tego rodzaju: Piwonia drzewiasta (Paeonia suffruticosa), Piwonia lekarska (Paeonia officinalis) Piwonia Delavaya (Paeonia delavayi) ale to jest temat na kolejny wpis.

Korzystałam z:

Oszkinis K. 1979. Kwiaty od A do Z. PWRiL, Warszawa

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź