[banner]

Parc de la Villette w Paryżu

Odkąd zobaczyłam czerwone rzeźby/pawilony moim marzeniem stało się odwiedzanie tego parku. I udało się w marcu 2015 roku zobaczyłam na własne oczy jeden z popularniejszych współczesnych parków świata – Parc de la Villette. Jego głównym elementem jest Muzeum (Centrum Nauki) „Miasto Nauki i Przemysłu” z niesamowitą kulą (Geoidą) w której znajduje się kino IMAX.

Park  zlokalizowany jest na granicy XIX dzielnicy Paryża i przedmieścia Seine-Saint-Denis. Jest to teren dawnej paryskiej rzeźni (wybudowanej w 1867 na polecenie Napoleona III) i targu zwierząt. Zajmuje on 55 hektarów z czego 35 to tereny zieleni. Powstał w latach 1984 – 1987. W 1982 roku władze Paryża ogłosiły w ramach rewitalizacji miasta międzynarodowy konkurs na Park XXI wieku. Wpłynęło 450 prac. Laureatem konkursu i twórcą pierwszego nowoczesnego parku w paryskiej dzielnicy La Villete został Bernard Tschumi. Park łączy w sobie elementy dawne i nowoczesne. Jest miejscem gdzie znajdziemy coś dla ciała i dla ducha. Są tu duże przestrzenie otwarte i kameralne wnętrza. Uważny obserwator doszuka się kompozycji budowanej na kontraście: linie faliste i proste, miękka zieleń i twarde bryły budynków

Park przecinają dwa kanały St. Denis Canal niegdyś używany do transportu ładunków i towarów oraz Ourcq Canal, dawniej dostarczający wody pitnej dla miasta Paryża.

Na terenie znajduje się wiele ogrodów tematycznych. Na mnie największe wrażenie zrobił Ogród bambusów, oraz …kolejka do Ogrodu Wydm i Wiatru, jednego z miejsc przeznaczonego specjalnie dla dzieci. Z powodzeniem można spędzić tam cały dzień i jeszcze kolejny, bo ja mając tylko jedno popołudnie nie obejrzałam parku całego.

Czytałam kiedyś, że park ten stał się wzorem dla współczesnych parków miejskich. Później znalazłam informację, że projekt Tschumiego zajął pierwsze miejsce w rankingu na najmniej przyjazną przestrzeń publiczną. Zupełnie nie mogę tej opinii pogodzić z tym co widziałam pewnej marcowej niedzieli.

Gdyby ktoś z Was był w Paryżu to zachęcam do odwiedzenia tego miejsca.

Więcej informacji można znaleźć na stronie http://lavillette.com

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź