[banner]

Paciorecznik, kanna, canna (Canna ×generalis)

Pacioreczniki, kanny nie są roślinami szczególnie trudnymi. Poza tym, że mają większe wymagania siedliskowe i nie zimują w gruncie, ich uprawa nie jest kłopotliwa. Dają nam w zamian efektowne kwiaty, ale nawet kiedy nie kwitną są dość ozdobne dzięki ładnym liściom.

Uprawiana w Polsce roślina (Canna ×generalis) jest mieszańcem gatunków pochodzących z Ameryki, Azji i Afryki. Uprawiane odmiany różnią się wysokością, barwą kwiatów i liści. Zazwyczaj jest to wysoka (100-150cm) roślina, tworząca grube, rozgałęziające się kłącza. Ma ozdobne, duże zielone lub bordowe liście. Kwiaty osadzone są na szczytach pędów i mogą być żółte, różowe, łososiowe, i czerwone. Ich największą ozdobą nie są płatki korony a przekształcone pręciki, które wyglądają jak płatki. Polska nazwa paciorecznik pochodzi od nasion, które przypominają paciorki. Kanna kwitnie od lipca do przymrozków.

Paciorecznik wymaga gleby wilgotnej, próchnicznej, kompostowej z domieszką przefermentowanego obornika i wolno rozkładających się nawozów organicznych. Najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych. Jeżeli posadzimy go w cieniu, może nie zakwitnąć. Podczas wzrostu i kwitnienia wymaga obfitego nawożenia i podlewania. Jeżeli usuniemy przekwitłe kwiatostany, jest szansa, że powtórzy kwitnienie.

Kannę rozmnażamy przez podział kłaczy. To jedna z roślin, które przechowujemy w zimie w piwnicy. Na początku marca kłącza paciorecznika dzielimy na części, tak aby każda z nich miała przynajmniej 1-2 pąki (oczka) i sadzimy do doniczek z ziemią kompostowo liściastą, z domieszką piasku lub torfu. Tak przygotowane rośliny ustawiamy w widnym miejscu w temperaturze 20-22°C. Kanna potrzebuję takich zabiegów przyspieszających (pędzenie) by szybciej zakwitnąć. W miarę wypuszczania pędów zwiększamy podlewanie i obniżamy temperaturę. Na miejsca stałe wysadzamy pacioreczniki po 15 maja, w rozsadzie 60×40. Należy pamiętać o hartowaniu sadzonek przed wysadzeniem do ogrodu. Paciorecznik można także rozmnażać z nasion, które wysiewa się do skrzynek w styczniu – lutym. Przed wysiewem, nasionka moczymy w ciepłej wodzie by przyspieszyć kiełkowanie. Po pierwszych przymrozkach wykopujemy pacioreczniki z ogrodu, pozostawiamy by przeschły, a następnie obcinamy pędy na wysokości 15-20 cm i przenosimy do piwnicy. Najlepiej przechowywać je razem z bryłą ziemi lub obsypane trocinami czy torfem.

Pacioreczniki najlepiej wyglądają jako soliter na trawnikach, a także element centralny rabat i kwietników (dominanta). Może być uprawiana w pojemnikach na tarasach. Jej ozdobne kwiaty można również wstawiać do wazonów.

Obraz 032Paciorecznik jako element centralny kwietnika z aksamitek. Fot KZ

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź