[banner]

Lantana

Lantana pospolita (Lantana camara L.) należy do rodziny werbenowatych (Verbenaceae). Występuje ponad 150 gatunków tego rodzaju, ale w uprawie najczęściej spotykana jest właśnie lantana pospolita i jej odmiany. Naturalnie porasta ona tropikalne rejony Ameryki Południowej (Wenezuela, Kolumbia), Karaibów, Ameryki Środkowej i Meksyku. Do wielu krajów sprowadzono ją jako roślinę ozdobną, a ponieważ jest mocno ekspansywna, obecnie możemy ją spotkać we wszystkich rejonach tropikalnych i subtropikalnych, np. południowej Azji, Afryce Południowej i Australii.

 lantana-camara-53777_1280Kwiaty w różnym stopniu rozwinięcia i wybarwienia.

W naszym kraju uprawiana jest jako roślina kubłowa na tarasy i balkony, gdzie osiąga wysokość 1metra. Może być także sadzona na rabatach i kwietnikach, w kompozycjach z innymi roślinami. W swoim naturalnym środowisku lantana dorasta do 3m wysokości i jest mocno rozgałęzionym, wiecznie zielonym krzewem. Na jej łodygach (z czasem drewniejących) występują nieliczne, pozaginane ciernie. Liście są jajowate, trochę pomarszczone i owłosione, po roztarciu nieprzyjemnie pachną, mogą stanowić ozdobę poza okresem kwitnienia. Kwiaty pojawiają się od wiosny do późnej jesieni na szczytach pędów. Zebrane są w półokrągłe, główkowate kwiatostany. Kwiaty są różnej wielkości: zewnętrzne mają 8-10 mm średnicy i nierówne płatki, wewnętrzne są mniejsze i bardziej regularne. Najpierw rozkwitają kwiaty zewnętrzne, na końcu środkowe. Podczas kwitnienia kwiaty zmieniają barwę: początkowo są żółte, potem pomarańczowe a na końcu czerwone.

Można oczywiście dostać odmiany o innych kolorach kwiatów np. fioletowe, białe i nie zmieniające barwy podczas kwitnienia. Odmiany różnią się także siłą wzrostu i pokrojem.

lantana-9910_1920

Liście również można uznać za ozdobne.

Owoce również zmieniają kolor – początkowo są zielone, potem purpurowe, na końcu stają się granatowoczarne. Jeżeli jednak chcemy cieszyć się jak najdłuższym kwitnieniem, nie należy dopuścić do ich powstania. Należy sukcesywnie obrywać przekwitnięte kwiatostany.

Najlepsze warunki dla uprawy lantany to te zbliżone do tropikalnych. By roślina dobrze rosła i obficie kwitła, potrzebuje upalnego, ciepłego lata i rozsądnego podlewania. Wybieramy dla niej stanowisko słoneczne, ciepłe i zaciszne. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne o odczynie lekko kwaśnym. Lantana znosi też lekkie zasolenie. Podlewamy ją obficie raz w tygodniu, usuwając nadmiar wody z podstawki. Lantana jest odporna na suszę. Raz na tydzień zasilamy ją nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących, ale nie jest to zabieg konieczny.

Ponieważ lantana jest całkowicie nieodporna na mróz, w październiku roślinę trzeba przenieść do jasnego pomieszczenia o temp. ok. 8–14°C. Należy przyciąć pędy o 1/3 długości i w takim stanie roślina może czekać aż do maja, kiedy będziemy mogli ją ponownie wynieść na zewnątrz. W marcu w razie konieczności, można powtórzyć cięcie w celu lepszego rozkrzewienia rośliny i obfitszego kwitnienia.

Lantanę można rozmnażać przez sadzonki zielne lub półzdrewniałe. Sadzonki zielne pobieramy latem a półzdrewniałe jesienią, przed przeniesieniem krzewów do pomieszczenia. Umieszczamy je w wilgotnym piasku ustawiamy w jasnym pomieszczaniu o temperaturze ok. 20°C.

W ciągu 3-4 tygodni roślinki powinny się ukorzenić. Po tym czasie przesadzamy je do doniczek wypełnionych przepuszczalnym, lekko kwaśnym podłożem i przetrzymujemy do wiosny w bardzo jasnym pomieszczeniu o temp. ok. 16-18 °C.

Można także próbować rozmnażać lantany z nasion. Jest to trudne z dwóch powodów: w naszym klimacie nasiona często nie zdążają dojrzeć, a roślina nie powtarza cech ozdobnych matecznika (w przypadku odmian), na których nam zazwyczaj zależy.

Należy też pamiętać, że cała roślina jest trująca zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Stosowana jest w medycynie ludowej: wywar z liści jest używany przy obrzękach i bólach ciała, a kora jako balsam przy leczeniu wrzodów w trądzie.

lantana-camara-408923_1280

Kwitnąca lantana  – naprawdę piękny chwast.

I jeszcze ciekawostka, lantana ma oddziaływanie allelopatyczne – hamuje wzrost roślin w sąsiedztwie. W naszych ogrodach nie spowoduje to większych zmian, ale tam gdzie została zawleczona, skutecznie konkuruje z rodzimymi gatunkami i jako roślina trująca – nie jest zjadana przez zwierzęta. Dzięki temu stała się uporczywym chociaż ładnym chwastem.

Korzystałam z :

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lantana_pospolita

zdjęcia pochodzą z https://pixabay.com/

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź