[banner]

Falenopsis, ćmówka (Phalaenopsis Blume)

Zrobiłam przegląd parapetów i… czas coś napisać o storczykach. Nie o wszystkich, ale o tych najpopularniejszych czyli o falenopsisie, ponieważ w jego uprawie mam jako takie doświadczenie. Tak jak kiedyś w każdym oknie można było zobaczyć pelargonię, tak dziś spotykamy ten gatunek. Zawsze wyobrażałam sobie, że ta roślina będąca u nas symbolem egzotyki i elegancji, w miejscu gdzie występuje naturalnie jest chwastem. Zmęczeni rolnicy z przekleństwem na ustach brutalnie chwytają za pędy kwiatowe i usuwają je z pola ziemniaków. Ale to tylko wyobraźnia, bo ziemniaki nie rosną na drzewach, a ten storczyk i owszem.

Falenopsis, ćmówka (Phalaenopsis Blume) występuje naturalnie w Azji południowo-wschodniej i północnej Australii. Te okazy które kupujemy, to mieszańce międzygatunkowe lub międzyrodzajowe. Falenopsis jest epifitem najczęściej rosnącym na drzewach, rzadziej na skałach czy w ziemi.

IMG_0591Jedna z odmian ćmówki. Fot. KZ.

Swoją popularność zyskały dzięki dość łatwej uprawie, wartościom estetycznym – długie kwitnienie i różnobarwne kwiaty. Stosowane są również w bukieciarstwie, szczególnie odmiany białe w kompozycjach ślubnych.

IMG_0589Odmiana o białych kwiatach, stosowana w kompozycjach ślubnych. Fot. KZ

Storczyki zazwyczaj kupujemy w niewielkich przezroczystych doniczkach, wypełnionych specjalnym podłożem. Ta przezroczystość jest niezwykle przydatna przy podlewaniu. Kiedy korzenie stają się szare, srebrzyste, to znaczy że już czas. A jak podlewamy? Źródła podają że należy podlewać falenopsisa raz na tydzień po uprzednim przesuszeniu podłożu. Podlewamy obficie, ale nadmiar wody usuwamy z podstawki. Częściej podlewamy latem, rzadziej zimą. Najlepiej gdyby była to deszczówka. Ja podlewam moje storczyki raz na dwa tygodnie (zimą nawet rzadziej). Doniczkę z rośliną wkładam do miseczki i napełniam przefiltrowaną wodą. Tak pozostawiam przez 15 minut. Po wyjęciu z miseczki czekam aż jej nadmiar odpłynie i dopiero wtedy odstawiam kwiaty na miejsce.

Storczyki należy nawozić regularnie odżywką dla storczyków, co tydzień w okresie wzmożonej wegetacji a jesienią i zimą rzadziej. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych do półcienistych. W przypadku zbyt dużego nasłonecznienia i zbyt małej wilgotności liście roślin będą się marszczyć. Najlepiej ustawiać storczyki na oknach wschodnich i zachodnich. Kiedy nasze storczyki nie kwitną to zazwyczaj jest objaw zbyt słabego oświetlenia. Inną przyczyną braku kwitnienia jest utrzymywanie stale zbyt wysokiej temperatury. Najbardziej odpowiednią temperaturą dzienną dla storczyków jest 21–29°C, a nocą może się wahać pomiędzy 16 a 20°C. Ta różnica temperatur jest niezwykle istotna, ponieważ pobudza rośliny do kwitnienia. Temperatury poniżej 15°C powodują opadanie kwiatów.

Falenopsisy przesadzamy co dwa lata, po zakończeniu kwitnienia, kiedy pojawi się nowy liść. Bezpiecznie jest nie podlewać rośliny przez dwa tygodnie. To czas który potrzebują korzenie na zasklepienie ran powstały podczas przesadzania.

Po przekwitnieniu można uciąć pęd kwiatowy tuż przy nasadzie liści. Nowy, który wyrośnie w przyszłym roku, będzie silniejszy z większymi kwiatami. Można także go skrócić, pobudzając tym sposobem uśpione pąki w dolnej jego części. W ciągu 2–3 miesięcy powinny się rozwinąć kwiatostany o mniej regularnej ale bardziej rozgałęzionej formie.

Kiedy pozna się podstawowe zasady uprawy falenopsisów, to stają się one piękną ozdobą naszych mieszkań i domów. Niestety ich uprawa uzależnia. W tym momencie mam 5 odmian i zastanawiam się które będą następne, a biorąc pod uwagę, że mamy dostępnych ok. 5 tyś mieszańców, będę musiała dokonać ostrej selekcji.

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź