[banner]

Do wazonów – miecze, mieczyki, gladiole (Gladiolus)

Posadziliście już mieczyki? W tym roku, jako że kwiecień był bardzo ciepły, a pierwsza połowa maja to już zupełnie lato – można było to zrobić troszkę wcześniej niż zwykle. Choć dla mnie mieczyki to chyba jedyne kwiaty, które wolę w wazonie niż w ogrodzie. Przynajmniej moim. Bo ciężko utrzymać je w pionie, wykładają się, zawsze muszę wymyślać jakieś podpórki… Ale za to w wazonie…. cud-miód! Kwiaty możemy ścinać kiedy tylko widzimy że rozwijają się dwa trzy najniższe pąki. Jest tyle odmian! Co za tym idzie – mnóstwo kolorów… jednobarwne, dwubarwne, wielobarwne, niskie, wysokie, strzępiaste… W wazonach wyglądają elegancko i dostojnie.

Mieczyki lub inaczej gladiole to bulwiaste rośliny, wywodzące się z południowej Afryki, które niestety nie zimują u nas w gruncie. Nazwa rośliny pochodzi od łacińskiego słowa gladius – miecz i nawiązuje do kształtu liści.

Sadzenie mieczyków

planujemy  zazwyczaj około końca kwietnia/początku maja. Termin oczywiście jest umowny i wszystko zależy od temperatury – ziemia musi mieć ok. 10 st. C i nie może być nasiąknięta wodą. Podłoże ma być próchnicze, żyzne, przepuszczalne i bogate w składniki mineralne,  o pH ok. 6,5-7,0. Gladiole nie tolerują ziem bagnistych i podmokłych. Najlepiej będą się czuły na lekko ocienionym stanowisku osłoniętym od wiatrów. Bulwy sadzimy na głębokość równą ich 3-krotnej wysokości, w odległości ok. 10-15 cm od siebie.

Wybierajmy do sadzenia wyłącznie egzemplarze zdrowe, nieuszkodzone i bez objawów chorobowych. Zwróćmy też uwagę na to żeby były suche i bez plam. Warto, przed posadzeniem, zaprawić je preparatem grzybobójczym (trzeba odsączyć i wysuszyć przed posadzeniem).

Pamiętajmy, że spora część mieczyków to odmiany wysokie i będą wymagały wsparcia w postaci jakiś podpórek, inaczej prędzej czy później przyjmą pozycję horyzontalną.

Gladiole powinniśmy sadzić co roku na innym stanowisku oraz zwrócić uwagę żeby nie rosły w sąsiedztwie petunii, pelargonii, bratków, lilii, astrów i floksów – mogą być one nosicielami chorób wirusowych i grzybowych.

 

Pielęgnacja

polega głównie na zapewnieniu roślinom odpowiedniego poziomu wilgoci, nawożeniu i ochronie przed chorobami. Mieczyki niestety są bardzo podatne na choroby pochodzenia grzybowego, wirusowego i bakteryjnego – dlatego powinny być regularnie opryskiwane (nie w czasie kwitnienia).

Wykopywanie i przechowywanie bulw

planujemy na wczesną jesień – około dwa do czterech tygodni po zakończeniu kwitnienia. Zazwyczaj wypada to na drugą połową września lub pierwszą połowę października. Dobrze jest to robić w suchy dzień. Po wykopaniu przycinamy pędy na 5-10 cm i zostawiamy do przeschnięcia. Najlepiej umieścić je na ok. tydzień w letnim i przewiewnym pomieszczeniu.  Po przesuszeniu cebule oczyszczamy z resztek pędów i usuwamy te wyglądające na chore, miękkie oraz z pleśnią. Najlepiej przechowywać je w ażurowych skrzynkach/pojemnikach lub otwartych papierowych torbach w suchym, przewiewnym pomieszczeniu o temperaturze ok. 5-8 st. C.

 

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź