[banner]

Cebulice (Scilla sp.)

Cebulica to jedna z bardziej szalonych roślin z jakimi miałam do czynienia. Sprawia, że wiosną w moim rodzinnym ogrodzie pojawia się niebieski dywan. Gdzieś z pomiędzy niej, co jakiś czas wystają przebiśniegi, kwitnie wawrzynek wilczełyko, krokusy. Nie wiem skąd się wzięła w ogrodzie, ale „rozlazła się” niesamowicie.

Cebulica SibericaCebulica syberyjska

Najpopularniejsza cebulica występująca w naszych ogrodach to syberyjska (Scilla sibirica), ale dostępne na rynku są jeszcze S. campanulata, S. peruviana. S. bifolia. Do rodzaju Scilla należy ok. 50 gatunków występujących w Eurazji i w Południowej Afryce. W Polsce na stanowiskach naturalnych możemy spotkać cebulice dwulistną i trójlistną. Cebulica syberyjska jest to niewielka roślinka dorastająca do 20 cm. Ma zwisające dzwonkowate niebieskie kwiatki wyrastające na szczycie pędu. Kwitnie w marcu i kwietniu. Lubi gleby lekkie, lekko wilgotne i nasłonecznione lub półcieniste stanowiska. Dobrze będzie rosła pod koronami drzew liściastych, ponieważ zanim pojawią się liście będzie mieć warunki takie jakie lubi. Z cebuli wyrastają 3-4 liście o szerokości 1 cm, które w czerwcu całkowicie zanikają. Z moich doświadczeń wynika, że sama się rozsiewa. Ale jeżeli nie chcemy pozwolić jej na swobodę to po zaschnięciu liści wykopujemy roślinki z ziemi. Oddzielamy cebulki przybyszowe i przechowujemy je w torfie aż do sierpnia, kiedy to możemy je już sadzić. Cebulki sadzi się na głębokości 6-10 cm, w odstępach 8 cm. Cebulicę można także rozmnażać przez wysiew nasion. Siewki kwitną dopiero po 2-3 latach. Cebulica syberyjska jest rośliną całkowicie mrozoodporną, ale w bezśnieżne i ostre zimy może przemarznąć, warto więc zabezpieczyć ja lekkim okryciem.

Cebulica Siberica AlbaCebulica syberyjska odm. Alba

Bliską krewną cebulicy syberyjskiej, o której warto wspomnieć jest cebulica peruwiańska. Jest nieco większa, dorasta do 50 cm i ma bardziej okazały kwiatostan. Niestety jest mniej odporna na niskie temperatury, należy ją okrywać. Dostępne są odmiany o białych i fioletowych kwiatach.

Cebulica Campanulata MixedOdmiany barwne cebulicy dzwonkowatej.

Pozostałe cebulice również występują w odmianach barwnych: białych, różowych, fioletowych i nie są zbyt wymagające w stosunku do warunków glebowych i nasłonecznienia.Ponieważ są to rośliny niewielkie, najlepszy efekt będą dawać sadzone w grupach. Można również łączyć ja z innymi roślinami kwitnącymi w tym czasie: pierwiosnkami, krokusami, przebiśniegami, śnieżycami.

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź