[banner]

Begonia bulwiasta

Begonie bulwiaste kojarzą mi się z dzieciństwem. Rosły w skrzynkach na tarasie sąsiadów. Kwitły na czerwono, a płatki kwiatów szczególnie ceniliśmy za lekko kwaśny smak. Do dziś nie wiem czy są jadalne, ale i ja i sąsiadka, z którą podjadałyśmy kwiaty begonii mamy się świetnie.

Begonia bulwiasta czyli ukośnica bulwiasta (Begonia xtuberhybrida), jest rośliną wieloletnia, ale ze względu na całkowitą nieodporność na mróz uprawiana jest jako kwiat jednoroczny. Jest ona mieszańcem powstałym ze skrzyżowania wielu gatunków begonii, rosnących dziko w Boliwii, Ekwadorze i Peru. Wytwarza bulwy z których wyrastają mięsiste, krótkie, rozgałęziające się pędy wysokości 15-40cm. Liście ma grube, asymetryczne, błyszczące na dość długich ogonkach. Kwiaty są rozdzielnopłciowe: męskie mają 4 listki okwiatu, 2 zewnętrzne są większe od wewnętrznych, żeńskie składają się z 5 listków okwiatu, z których jeden jest mniejszy od pozostałych.

Begonie kwitną od maja do pierwszych przymrozków. Kwiaty mogą być białe, żółte, różowe, pomarańczowe, czerwone, w całej gamie odcieni. Kwiaty mogą też być pojedyncze lub pełne, płatki okwiatu mogą być całobrzegie, ząbkowane, wcinane lub falowane. Istnieją też odmiany dwukolorowe.

Schweizerland non stop white

Przepiękne odmiany begonii bulwiastej: czerwona – ‚Schweizerland’ i biała – ‚Non Stop Withe’.

Najczęściej stosuje się je na kwietniki, balkony, tarasy ale także na cmentarzach. Wymagają gleby próchniczej, lekko kwaśnej, ciepłego stanowiska półcienistego lub cienistego. Są roślinami ciepłolubnymi. Lubią też gdy ziemia jest stale lekko wilgotna, więc należy podlewać je codziennie, chyba, że wyręczył nas deszcz. Nawozimy begonie od kwietnia do września rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym. Wytworzenie tak wielu kwiatów wymaga dużej ilości składników pokarmowych.

Ponieważ begonie są roślinami wrażliwymi na niskie temperatury, po pierwszych przymrozkach bulwy wykopujemy z ziemi, odcinamy pędy, pozostawiając 2-5 cm długości fragmenty. Następnie bulwy podsuszamy w temperaturze 15°C, a potem czyścimy i zagłębione przechowujemy w wilgotnym torfie, w pomieszczeniu o temperaturze 3–10°C. W marcu sadzimy je do doniczek wypełnionych torfem i ustawiamy w widnym i ciepłym miejscu. Na zewnątrz możemy je wysadzić lub wynieść pod koniec maja. Wówczas też powinny zacząć kwitnąć.

Jeżeli nasze begonie wytworzyły duże bulwy, możemy je rozmnażać przez ich podział. W lutym kroimy je na kilka części tak by każda miała przynajmniej jedne pąk. Tak przygotowane, pozostawiamy na 24 godziny, żeby obeschły a następnie sadzimy do doniczek.

Begonię bulwiastą można także rozmnażać z nasion, ale te będą kwitły dopiero pod koniec czerwca, a begonie rozmnażane z bulw znacznie wcześniej, bo już w maju. Poza tym z nasion można rozmnażać tylko niektóre odmiany, powtarzające cechy morfologiczne.

Ponieważ luty przed nami, może czas przejrzeć ofertę sklepów i zastanowić się jakie begonie będziemy mieć w tym roku w ogrodzie?

Poniżej możesz zobaczyć wybrane Begonie z naszej oferty. Po więcej zapraszamy na www.cebule.pl .

 

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź