[banner]

Amarylis

Lubię amarylisy. Staram się by zakwitły w okolicach Bożego Narodzenia. Ponieważ potrzebują 4-6 tygodni na to by pojawiły się kwiaty, czasem zdarza się, że pojawiają się po świętach. Zupełnie się tym nie przejmuję, bo wtedy w okresie świąt w moim domu króluje poinsecja, którą też bardzo lubię (ale może o Gwieździe Betlejemskiej bliżej grudnia). Nie mam ulubionego koloru amarylisa. Chociaż kiedyś był w moim mieszkaniu taki białas… Nie pamiętam jaka to była odmiana, ale był gigantyczny….

Amarylis

Kwitnący amarylis  Fot. KZ

Amarylisy dostępne na rynku to odmiany pochodzącego z Afryki Amaryllis belladonna. Znany jest też pod nazwą zwartnica lub hipeastrum, aczkolwiek naukowcy twierdzą, że jest to określenie botanicznie nieprawidłowe. (Ale przecież nikt nie będzie się kłócił z własną Babcią, która od zawsze ma hipeastra na parapecie, a poza tym robi najlepsze pierogi na świecie). Warto wspomnieć, że Hippeastrum też występuje na polskim rynku, ale jego przodek pochodzi z Ameryki.

Jeżeli chcemy mieć pod koniec grudnia kwitnący amarylis to czas najwyższy posadzić cebulę. Rośliny te lubią raczej mniejsze niż większe doniczki, na dnie można zastosować drenaż, żeby nadmiar wody był szybko odprowadzany, a cebula nie gniła. Ziemia powinna być żyzna, lekka i przepuszczalna. Cebulę należy posadzić tak, by 1/4 – 1/3 wystawała ponad ziemię. Wybieramy miejsce słoneczne i ciepłe. Na początku nie należy przesadzać z podlewaniem. Kiedy pojawi się pąk kwiatowy, można zwiększyć podlewanie. I czekamy. Kiedy amarylis zakwitnie pozostaje cieszyć się i podziwiać. No i oczywiście podlewać – podczas kwitnienia roślina ma duże zapotrzebowanie na wodę. Warto też zwrócić uwagę, że kwitnący amarylis nie lubi silnego nasłonecznienia, a w chłodniejszym pomieszczeniu będzie kwitł dłużej. Kiedy przekwitnie, obcinamy kwiatostan i pozwalamy cebuli rosnąć (około 6 miesięcy). Podlewamy umiarkowanie i nawozimy raz w miesiącu. Pęd kwiatowy usuwamy dopiero gdy zżółknie i całkiem uschnie. Kiedy liście zaczną żółknąć, należy zaprzestać podlewania i nawożenia, należy wprowadzić roślinę w stan spoczynku. Okres ten powinien trwać minimum 6 tygodni. Liście zazwyczaj same z siebie nie zżółkną. Stanie się to kiedy zaniechamy podlewania np. kiedy wyjedziemy na urlop, albo stopniowo zaczniemy je ograniczać. By cieszyć się kwiatami na Święta Bożego Narodzenia, należy zmniejszać podlewanie w sierpniu. Amarylis może pozostać w doniczce, należy tylko doprowadzić do tego by ziemia była całkiem sucha, lub wyjąć go z pojemnika. Moje amarylisy odpoczywały zazwyczaj w doniczkach i w piwnicy, bo tam nieco chłodniej.

Po okresie „zimowania” wystarczy, że zaczniemy naszą roślinę podlewać, by sprowokować kwitnienie. Warto jednak przedtem wyjąć roślinę z ziemi (jeśli w niej była), usunąć zaschnięte łuski, oczyścić z ziemi i przesadzić do świeżej. I rozpoczynamy proces od początku.

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź