[banner]

Agapant (Agapanthus sp.)

Agapant (Agapanthus sp.) należy do rodziny amarylkowatych, a jego nazwa wywodzi się od greckich słów agape – miłość i anthos – kwiat.

Agapant pochodzi z Afryki Południowej. Posiada on krótkie, pionowe kłącze z którego wyrastają grube korzenie, dorastające nawet do 30 cm. Liście są długie, szablaste i lśniące. Na szczytach długich łodyg pojawiają się kwiatostany, które w zależności od gatunku mogą być albo kuliste albo płaskie. Odmiany różnią się siłą wzrostu, barwą liści i kwiatów, a także porą kwitnienia. Agapanty kwitną od lipca do września, a kwiaty są zazwyczaj fioletowe, niebieskie lub białe.

Agapanty są właściwie całkowicie niemrozoodporne, a ponieważ są kapryśne i nie najlepiej znoszą przesadzanie, to poleca się je uprawiać w pojemnikach. Kiedy temperatura spada poniżej 10°C przenosi się je do pomieszczenia. Powinno być ono widne, a panująca w nim temperatura wynosić pomiędzy 1–8°C. W okresie zimowania rośliny należy też ograniczyć podlewanie.

Agapanty sadzi się w doniczkach tylko rozmiar większych niż kłącze rośliny. Podłoże powinno być gliniaste z dodatkiem torfu i piasku. Doniczki ustawiamy w miejscu słonecznym najlepiej na wystawie południowej, wtedy będą najlepiej kwitnąć.

Rośliny uprawiane w gruncie sadzimy wiosną po 15 maja, w miejscu słonecznym, ciepłym i osłoniętym od wiatru. Karpy wysadza się co 50 cm i przykrywa niewielką warstwą ziemi ok. 3-4cm. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, głęboko uprawiona.

Należy pamiętać, że agapant podczas wegetacji lubi obfite podlewanie, bez względu na to czy rośnie w gruncie czy w pojemniku. Najlepiej podlewać go wodą w temperaturze podłoża (konewki napełniamy rankiem i cały dzień woda się „podgrzewa”). Najlepiej jeżeli podlejemy je wczesnym wieczorem, tak by do nocy liście wyschły. W przeciwnym razie może pojawić się na nich szara pleśń. W sezonie wegetacyjnym agapanty wymagają także nawożenia. Zasilamy je raz w tygodniu odżywką dla roślin kwitnących z podwyższoną dawką fosforu. Przed zimą rośliny posadzone w gruncie należy wykopać i posadzić w pojemnikach, a następnie przenieść do pomieszczenia. Można także przechowywać same karpy przykryte lekkim podłożem w temperaturze 5°C.

W marcu można przesadzić agapanty do większych, ale nadal przyciasnych pojemników. Wtedy również można podzielić karpy, chociaż lepszym terminem rozmnażania tych roślin jest jesień. Po podziale na każdej części karpy powinny być 2-3 pąki. Podobno by uzyskać najlepsze kwitnienie agapanty należy dzielić co 4 lata.  Rozmnażania agapantów z nasion jest zazwyczaj zaskoczeniem. Ponieważ rośliny nie powtarzają cech mateczników, efekt może być daleki od planowanego.

Po 15 maja wynosimy rośliny do ogrodu – zarówno te które chcemy posadzić w gruncie, jak i te w pojemnikach. Można je sadzić pojedynczo lub w grupach – dobrze wyglądają na tarasach. Kwiaty wykorzystywane są również przez florystów do bukietów.

Podobno agapant lubi pozostać w spokoju przez 6 lat… wtedy daje najlepsze efekty. A ponieważ nie zimuje w gruncie, może jednak sadzenie w doniczce będzie lepsze?

Korzystałam z:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Agapant

Zdjęcia pochodzą z https://pixabay.com/

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź