[banner]

Tulipany (Tulipa sp.)

Czas posadzić tulipany. Jest taka teoria, że należy je sadzić między 20 września a 20 października, ale może po prostu określenie „na przełomie miesięcy” pozostawi nam więcej swobody. Miejsce wybieramy starannie, bo to klucz do dobrego kwitnienia. Powinno być słoneczne, ponieważ to wybitnie światłolubne rośliny. Większość odmian znosi lekkie zacienienie, ale kwitną wówczas słabiej. Gleba najlepiej jakby była żyzna, przepuszczalna, próchnicza i niezbyt zwięzła z domieszką kompostu lub torfu, o odczynie obojętnym. Tulipany słabo rosną na glebach gliniastych i w miejscach mokrych, nie należy dlatego przesadzać z podlewaniem. Przed posadzeniem można zasilić glebę wolnodziałającym nawozem mineralnym. Jeżeli tego nie zrobimy, musimy pamiętać o nawiezieniu cebul tuż po rozpoczęciu wzrostu i po przekwitnięciu.

W pierwszym roku tulipany mogą rosnąć w przeciętnej glebie (bo mają zapasy składników pokarmowych w cebulkach), ale w następnych latach konieczne jest zasilenie stanowiska np. kompostem i spulchnianie.

Cebule tulipanów sadzimy na głębokość równą ich 2–3 wysokościom. Możemy je posadzić w specjalnych koszyczkach, które ochronią cebulki przed gryzoniami, a także ułatwią wykopywanie ich latem. Nie należy zbyt długo zwlekać z sadzeniem, ponieważ rośliny nie zdążą się ukorzenić przed zimą. Pamiętajmy też o odstępach miedzy cebulkami. Im większe cebule i im wyższe rośliny z nich wyrosną, tym rozstawa powinna być większa.

Na zimę zabezpieczamy cebulki, przykrywając je ściółką, korą, torfem, słomą lub stroiszem z gałęzi roślin iglastych, chroni to nie tylko przed niską temperaturą (właściwie wszystkie tulipany dostępne na rynku są mrozoodporne), ale także przed wysychaniem i zachwaszczeniem. Gałęzie iglaków i słomę należy wiosną zdjąć, a cienką warstwę kory i torfu można zostawić na wiosnę i lato.

W zależności od grupy i odmiany tulipany kwitną od marca do maja, w bardzo szerokiej gamie kolorów: od śnieżnobiałych przez kremowe, żółte, pomarańczowe i różowe do ciemno czerwonych, fioletowych. Podobno nie ma tylko tulipanów w kolorze czysto niebieskim. Innym razem dokładniej napisze o grupach tulipanów i ich cechach, a także o historii tej rośliny. Kiedy przekwitną, ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest ogławianie, czyli obrywanie przekwitłych „główek” nie dopuszczając do zawiązywania nasion. Zależy nam przecież na tym by roślina zbudowała jak największą cebulkę.

Kiedy zaobserwujemy, że zaczynają zasychać listki tulipanów, wtedy należy przestać je podlewać. Po zaschnięciu wszystkich liści, cebule wykopujemy, oczyszczamy z resztek ziemi i przechowujemy w suchym, przewiewnym i zacienionym miejscu do jesieni. Tulipany na rabatach mogą pozostać w tym samym miejscu przez 3-4 lata. Wykopując je jednak częściej, zmieniamy im miejsce i jest szansa, że długo będą nas cieszyć okazałymi kwiatami. Wtedy też możemy oddzielić cebulki przybyszowe.

Tulipanom „dokucza” pstrokatość, która jest objawem choroby wirusowej. Rośliny porażone przez wirusa kiedyś uznawane były za wyjątkowo dekoracyjne. Dziś należy takie tulipany wykopać i spalić, by uniknąć rozprzestrzeniania się choroby.

I jeszcze dwa słowa o zakupie tulipanów. Wybierajmy cebulki duże, zdrowe, jędrne, bez pęknięć i uszkodzeń mechanicznych. Każde takie uszkodzenie to przepustka dla chorób grzybowych. Pod tym kątem przeglądajmy także cebule, które przechowujemy. Nie kupujmy cebul miękkich, przebarwionych, z listkami i korzeniami. Nasze cebulki powinny „spać”, dopiero posadzenie ma je pobudzić do wzrostu. I najlepiej sadzić tulipany jak najszybciej po zakupie. Tulipany są łatwymi roślinami w uprawie i dają cudowny efekt w ogrodzie. Dobrze będą wyglądać w kompozycji z innymi roślinami cebulowymi lub z bylinami.

I jeszcze taka ciekawostka. Kwiaty tulipanów w podwyższonej temperaturze otwierają się, a przy niskiej zamykają. Ma to duże znaczenie przy zapyleniu, ponieważ gdy jest cieplej jest większa szansa na pojawienie się owadów. Zjawisko to nazywa się termonastią i zachodzi gdy jest jeszcze dość chłodno i tylko bezpośrednie nasłonecznienie podnosi dość znacznie temperaturę organu tzn. kwiatu. Mechanizm tych ruchów polega na szybszym wzroście listków okwiatu po stronie górnej (wewnętrznej) w temperaturze wyższej co powoduje rozchylenie się kwiatu. Gdy temperatura jest niska, szybciej rośnie dolna strona listków i kwiat się stula[1]. Tulipany są roślinami sprytnymi.

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Termonastia

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź