[banner]

Szafirki (Muscari sp.)

Szafirki to rośliny cebulowe, które naturalnie występują w krajach Basenu Morza Śródziemnego oraz w Azji Mniejszej. Najpopularniejsze w Polsce są dwa gatunki: szafirek armeński (Muscari armeniacum) i szafirek drobnokwiatowy (Muscari botryoides). Na świecie występuję ich ok. 30 gatunków. Mimo, że nazwa pochodzi od szafirowej barwy kwiatów, szafirki w dzisiejszych czasach wcale nie są tylko niebieskie. Mogą być także białe…

Muscari Artist

Kwiaty szafirka

Rośliny te dorastają do 20 cm wysokości. Cebulki szafirka drobnokwiatowego są okrągławe natomiast armeńskiego nieco wydłużone i większe. Kwiaty mają białe lub szafirowoniebieskie (szafirek armeński) albo fioletowoniebieskie z białym brzegiem lub białe (w zależności od odmiany szafirka drobnokwiatowego). Kwitną od kwietnia do czerwca. Doskonale sprawdzają się na obrzeżach ścieżek, obwódkach, ogrodach skalnych i na kwiat cięty. Ponieważ są niewielkie dobrze posadzić je w grupach. Doskonale będą wyglądać w kompozycjach wiosennych. Po przekwitnięciu usuwamy kwiatostany, nie dopuszczając do wytworzenia nasion. Tym sposobem wzmacniamy cebulę.

Szafirki preferują stanowiska słoneczne lub półcieniste, gleba powinna być próchnicza, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta, umiarkowanie wilgotna o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Rosną one jednak prawie na każdym podłożu z wyjątkiem suchego i jałowego. Możemy je sadzić pod koronami drzew i krzewów liściastych, ponieważ wiosną będzie tam wystarczająco dużo światła do ich rozwoju.

Szafirki mogą rosną w tym samym miejscu nawet przez 5 lat. Należy wtedy pamiętać o zasilaniu nawozem wieloskładnikowym (w kwietniu) oraz podlewaniu (szczególnie w maju), ponieważ wtedy roślina buduje cebulę i przygotowuje się do spoczynku.

Cebulki wykopujemy w czerwcu i lipcu. Można je od razu przesadzić w nowe miejsce lub zrobić to we wrześniu i październiku. Szafirka drobnokwiatowego sadzimy na miejsce stałe we wrześniu, a armeńskiego raczej w październiku, aby uniknąć przemarznięcia liści, które dzięki temu pojawią się później. Szafirki są całkowicie mrozoodporne, lecz mogą im zaszkodzić wczesnowiosenne przymrozki. Cebulki sadzimy na głębokość 5-10 cm, w zależności od wielkości cebul. Roślina ta rozrasta się wytwarzając dużo cebul przybyszowych, dlatego sadzimy ją niezbyt gęsto, w rozstawie 7-10 cm.

Jeżeli nie wiemy gdzie posadzić szafirki, to wykopane cebule oczyszczamy i przechowujemy w suchym i przewiewnym miejscu aż do września. Wtedy już należy podjąć decyzję.

Szafirki nadają się także do wczesnowiosennego pędzenia. To jedne z pierwszych kwitnących roślin pojawiających się w naszych sklepach zimą. Osobiście powstrzymuję się od zakupu do momentu, kiedy z mojego domu zniknie choinka… Czasami jest trudno. A jak jest u Was?

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź