[banner]

Świąteczne dekoracje roślinne

Okres Bożego Narodzenia jest czasem bogatym w dekoracje. W naszym domu szczególne miejsce zajmuje choinka. Sztuczna lub żywa, w doniczce, cięta, zielona, biała a może czerwona? Możliwości jest coraz więcej. Obok choinek pojawiają się iluminacje, wianki, stroiki, zawieszki, kwiaty. Dekorujemy nimi domy, mieszkania, podwórka by stały się na ten czas najdłuższych nocy jeszcze przytulniejsze. Pachnące choinką i piernikiem, rozświetlone blaskiem świec czy światełek, nasze miejsca wypełniają się niepowtarzalną atmosferą. Najlepiej kiedy jeszcze żadne troski nie zaprzątają nam głów, wtedy możemy w pełni świętować.

A może znajdziemy czas by samemu popracować nad dekoracjami świątecznymi? Tym bardziej, że możemy do nich wykorzystać rośliny (lub ich części), które rosną (lub rosły) w naszym ogrodzie, a także te które kwitną właśnie teraz.

Taki własnoręcznie zrobiony wianek czy stroik ma zupełnie inną wartość niż ten kupiony w sklepie. Ważne żeby przed decyzją „co robimy” zastanowić się jaki element dekoracyjny pasuje nam do mieszkania, domu. Bo możemy marzyć o zrobieniu drzewka, a nie będzie go gdzie postawić… Albo stroik, który będzie za duży i zabraknie miejsca na stole na inne elementy, lub wianek, o który będziemy się ciągle ocierać i tym sposobem go niszczyć…

A co możemy zrobić samemu? Stroiki stawiane na stole, komodzie, półce, zawieszane pod sufitem; wianki na drzwi, drzewka świąteczne, zawieszki.

Do stworzenia wianka możemy wykorzystać gałązki brzozy, wierzby, derenia. Możemy też zastosować gotowy wianek z wikliny, słomy, styropianu do którego dołączymy pozostałe elementy. Tymi elementami mogą być szyszki, pędy iglaków, ostrokrzewu, jemioły, owoce jabłoni, głogu, róży, suche kwiaty miechunki, czarnuszki, ozdoby z papieru i wstążek, bombki, pierniki, kawałki cynamonu, orzechy i wszystko co nam przyjdzie do głowy, co kojarzy się ze świętami. Przydatny może być elektryczny pistolet na klej, druciki różnej długości, pianka (gąbka) florystyczna, farby w sprayu, sztuczny śnieg.

Klasyczne stroiki świąteczne zazwyczaj zrobione są z gałązek iglaków, które są tłem dla elementów ozdobnych: bombek, szyszek, owoców itd. Stroiki najczęściej ustawiamy na stole, otaczają świeczniki, świece. Jako podstawę stroika można wykorzystać doniczki, kawałki drewna, ozdobne pojemniki. Pojemniki możemy wypełnić gąbką florystyczną, w której będziemy umieszczać elementy budujące kompozycję. Interesującym stroikiem (robiliśmy takie w szkole) jest taki którego podstawę stanowi jabłko. Można go robić razem dziećmi. Gałązki iglaków wbijamy bezpośrednio w miąższ z którego chłoną wilgoć. Najtrudniejszym momentem jest zamocowanie świeczki. Ale przy pomocy rodziców dzieci powinny sobie poradzić. Świeczkę można wbić w jabłko lub też wykorzystać plastelinę jako element łączący.

Inną bardzo popularną ozdobą świąteczną są drzewka, które mogą stanowić alternatywę dla tych którzy nie lubią choinek. Wystarczy ładna doniczka, kijek i gąbka florystyczna i oczywiście ozdoby – bombki, szyszki, owoce, wstążki. Takie formy najlepiej prezentują się w grupach.

Nie zapominajmy o poinsecji, szlumbergerze i amarylisie, które właśnie teraz kwitną. Mogą stać się one głównymi elementami naszych kompozycji świątecznych. Ważne by utrzymywać je w jednej tonacji kolorystycznej, chociaż… tak naprawdę o gustach się nie dyskutuje. Szczególnie kiedy dekoracje robią dzieci i są z nich bardzo dumne.

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź