[banner]

Ogród Japoński

Cóż to takiego? Jakie są zasady, które obowiązują przy zakładaniu ogrodu w stylu japońskim? Dzisiaj kilka porad dla tych, którzy kochają orient również w ogrodach.

W wielkim skrócie,  ogrody japońskie to miejsca eleganckie i perfekcyjne, które mają naśladować przyrodę. Inspiracją jest unikalna natura Japonii,  którą próbujemy odzwierciedlić w mniejszej skali, nie zmieniając jej zanadto. Ogrody należy pielęgnować w ten sposób, aby ukryć jak najstaranniej wszelką ingerencję człowieka. Harmonia, asymetria i prostota- to główne założenia ogrodów w tym stylu.

W ogrodach japońskich obowiązuje szereg zasad, którymi musimy się kierować – także jak się postaracie będzie pięknie, choć wcale nie najłatwiej. Dobrze zaprojektowany ogród z pewnością będzie cieszył oko.

Dwa podstawowe typy urządzania ogrodów japońskich to:

Tsukiyama – charakteryzuje się małymi pagórkami, które mają symbolizować góry  oraz  stawami, które naśladują jeziora i morza;

Karesansui – to ogród wysypany żwirem uosabiającym wodę z wyspami z głazów oraz grabionym piaskiem, który obrazuje uderzające w nie fale. Na ten styl miały wpływ idee zen.

Dobór roślin

nie może być przypadkowy. Przeważają  sosny, magnolie, wiśnie, azalie, bukszpany, ostrokrzewy, ligustry i klony palmowe. Najwartościowsze to  rośliny zimozielone.  Często zdarzają się też piwonie – dużo rzadziej reszta niskich kwitnących. Kwiaty są wykorzystywane raczej w postaci plam/akcentów kolorystycznych.  Zwróćmy uwagę żeby były to rośliny dosyć plastyczne, którym możemy nadawać odpowiednie kształty.

Architektura ogrodowa

jest bardzo ważna w ogrodach w stylu japońskim. Ma podkreślać styl i nawiązywać do tradycji. Japońskie latarnie, pawilony do picia herbaty, miejsca modlitw i kontemplacji  – te wszystkie elementy możemy spotkać w tradycyjnych japońskich ogrodach, które najczęściej zakładano przy pałacach czy klasztorach – i charakterem nawiązują do tych właśnie miejsc. Bardzo często spotykamy też stylowe kładki i mostki, które przerzucone nad strumykami wyglądają bardzo malowniczo.

Woda

to jeden z najważniejszych elementów. Woda to życie. Woda to ruch. Woda to również przemijanie.  Powinna się przelewać z jednego oczka do drugiego, wskazane są również wodospady. Tu również,  jak w większości elementów ogrodów japońskich,  mamy odniesienie do natury – rwące potoki i wodospady symbolizują mężczyznę, a wolne i spokojne strumyki – kobietę.

Mimo, że ogrody japońskie są przykładami majstersztyku w architekturze krajobrazu, a ich założenie i utrzymanie wymaga dużej wiedzy i ogromnego nakładu pracy – nie zniechęcajmy się. Może warto wykorzystać i umiejętnie połączyć tylko niektóre z elementów? Być może dzięki temu nasz stary ogród zyska niepowtarzalny charakter i własny oryginalny styl? Inspirujmy się, to potężna siła. Powodzenia.

Dla wszystkich, którzy chcieliby zaczerpnąć garść informacji o ogrodach japońskich na żywo, albo po prostu popatrzeć, pospacerować i pozachwycać się – polecam wizytę w Ogrodzie Japońskim we Wrocławiu. To najbardziej znana realizacja tego typu w Polsce.

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź