[banner]

Margerytka – królewna lata.

Ta roślina ma wiele imion: rumianek, złocień, margerytka, jastrun.

Najbardziej poprawna nazwa to jastrun i we florze Polski spotykamy 6 jego gatunków. W ogrodach uprawiane są dwa: jastrun właściwy (Leucanthemum vulgare) i jastrun wielki (Leucanthemum maximum) oraz wiele ich odmian. Jest spokrewniony z rumiankiem, popularną rośliną leczniczą rosnącą na łąkach.

Jest to bylina dorastająca nawet do 1 m wysokości. Na ziemi tworzy niewielką rozetę liści, z której wyrasta prosta, zazwyczaj nierozgałęziona łodyga, na szczycie której znajduje się charakterystyczny biały kwiat z żółtym środkiem. Kwiaty te zazwyczaj mają ok. 6-8 cm średnicy, ale mogę być oczywiście większe. Jastrun kwitnie od czerwca o sierpnia.

Stanowisko dla tej byliny powinno być przede wszystkim słoneczne, a gleba żyzna, piaszczysto – gliniasta, przepuszczalna. Całkiem dobrze sobie radzi także na słabszych glebach, ale nie może być ona kwaśna. Na takich stanowiskach rośliny wytwarzają krzywe, poskręcane łodygi, sprawiają wrażenie chorych.

Złocienie nie mają dużych wymagań jeżeli chodzi o pielęgnacje. Podlewamy je rzadko, tylko w sytuacji przedłużającej się suszy. Dbamy o to by woda nie zalegała, ponieważ roślina ta ma płytki system korzeniowy i nadmiar wody jej szkodzi. Oznaką przelania są gwałtownie żółknące liście, a roślina więdnie i zamiera.

Jastrun nie wymaga nawożenia, ale jeżeli koniecznie musimy to zrobić, najlepiej zastosować kompost wymieszany z ziemią.

Rośliny należy przyciąć po kwitnieniu, usuwając zwiędłe kwiatostany. Następne cięcie wykonujemy jesienią, wycinając pędy przy samej ziemi. Co kilka lat należy odmłodzić karpy a te zbyt rozrośnięte przerzedzić. Dzięki temu będą ładniej kwitły. Margerytki są roślinami całkowicie mrozoodpornymi, ale jeżeli zima jest bezśnieżna i mroźna, można przycięte części roślin okryć włókniną.

Jastruny rozmnażamy z nasion lub przez podział. Kłącza dzielimy wczesną wiosną lub po kwitnieniu, pod koniec lata. Nasiona wysiewamy w czerwcu – lipcu, wtedy przed zimą będziemy mieć już dorodne sadzonki. Jeżeli boimy się, że przemarzną siew wykonujemy wiosną, w marcu – kwietniu. Najczęściej jednak rumianki te rozmnażają się same, należą bowiem do roślin samo rozsiewających się.

Margerytki świetnie sprawdzą się na rabatach, w kompozycjach bylinowych, w ogrodach skalnych. Mogą być elementem łąki kwietnej. Nadają się także na kwiat cięty. Stosowane są również jako ozdoba tarasów i balkonów. Bardzo często można kupić formę szczepioną na pniu w donicy.

Zasady pielęgnacji takiego złocienia są podobne jak roślin rosnących w gruncie. Należy pamiętać o słonecznym stanowisku, odpowiednim odczynie gleby i o tym by woda nie zalegała w podstawce. Formy doniczkowe nie są odporne na niskie temperatury i na zimę należy je przenieść do chłodnych i widnych pomieszczeń. Mogą być także uprawiane jako roślina doniczkowa w mieszkaniu.

I czyż nie są urocze?

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź