[banner]

Kwiecień w ogrodzie

Zaczął się czas intensywnej pracy, ale też kolejnych ogrodowych radości. Kwitną forsycje, dereń jadalny, wierzby, wiśnie ozdobne, porzeczki i suchodrzewy wypuszczają listki. Można cieszyć się kwiatami barwinka, stokrotki, cebulic i w ogóle jakoś tak wszystko kwitnie i się zieleni… To do pracy. Ile tej pracy będzie, zależy od tego co udało nam się zrobić w marcu. Właściwie to mogłabym napisać: to czego nie udało się zrobić w marcu zróbcie teraz i zakończyć na tym wpis, ale może jednak coś dodam w ramach przypomnienia.

Zdejmujemy okrycia z roślin, stopniowo i w pochmurny dzień. Po przekwitnięciu przycinamy pędy forsycji o połowę, a wierzbom szczepionym na pniu pozostawiamy tylko 2-5 cm długości gałązki. Przycinamy też porzeczki alpejskie. Możemy też przystąpić do cięcia żywopłotów formowanych, ale pod warunkiem, że nie zagnieździły się w nich ptaki. Wykonujemy także zabiegi pielęgnacyjne na różach. Przeprowadzamy regeneracje trawnika oraz odchwaszczanie. Najlepiej usunąć niechciane rośliny ręcznie lub selektywnym środkiem chwastobójczym. Trawnik nawozimy i kosimy. Jeżeli w planach mieliśmy zakładanie trawnika, to teraz jest całkiem dobry moment.

Początek kwietnia to ostatni czas na sadzenie drzew i krzewów z gołym korzeniem. Po posadzeniu skracamy koronę: przewodnik skracamy o połowę, pędy boczne o 1/3 długości. Po 2–3 tygodniach, gdy rośliny wypuszczą nowe korzenie, nawozimy (kompostem, nawozami o przedłużonym działaniu lub nawozami wieloskładnikowymi). Możemy też rozmnażać krzewy przez odkłady. Przyginamy gałęzie do ziemi i przysypujemy je ziemią. Jesienią będziemy mogli odciąć pęd, który ukorzenił się przez lato.

Sprawdzamy szczelność oczka wodnego, oczyszczamy je z resztek roślinnych i pokarmu dla ryb. Oczyszczamy również pompy i filtry. Kiedy temperatura powietrza ustabilizuje się na poziomie ok. 10°C możemy przenieść do stawu rośliny wodne, które zimowały w pomieszczeniach. Rozmnażamy rośliny strefy przybrzeżnej, a także ograniczyamy te które rozrosły się za bardzo. Można się nimi podzielić z innymi właścicielami stawów ogrodowych. Kiedy temperatura wody osiągnie 10°C rozpoczynamy karmienie ryb, na początek niewielkimi porcjami pokarmu. Pod koniec miesiąca można wpuścić nowy narybek. Jeżeli zbiornik był osuszony na zimę, to w kwietniu napełniamy go wodą.

Wysiane w lutym i marcu rośliny pikujemy, a pod koniec kwietnia rozpoczynamy hartowanie. Uszczykujemy wierzchołki gatunkom, które chcemy mieć bardziej rozkrzewione np. heliotrop, szałwia błyszcząca, werbena, żeniszek.

Możemy do gruntu wysadzić rośliny znoszące niewielkie przymrozki: niezapominajki, bratki, stokrotki, złocienie (rumianki), lewkonie i lwie paszcze oraz wysiać: nagietki, słoneczniki, nasturcje, maciejkę, ułudki, czarnuszki, groszek pachnący, smagliczki. Usuwamy kwiatostany przekwitłym narcyzom, tulipanom, hiacyntom by rośliny nie zawiązywały nasion. Pozostawiamy liście i łodygi, żeby cebule rosły nadal. Zasilamy je po raz drugi (ok 3 tygodni po pierwszym nawożeniu) nawozami azotowymi. Od połowy kwietnia sadzimy rośliny cebulowe kwitnące latem: mieczyki, krokosmie, tygrysówki, acidantery.

Przesadzamy i dzielimy byliny kwitnące latem i jesienią: funkie, floksy, rozchodniki. Sadzimy trawy ozdobne. Jeżeli nie zrobiliśmy tego w marcu, to ściółkujemy glebę pod krzewami. Szczególnie jest to potrzebne roślinom z płytkim systemem korzeniowym: oczarom, azaliom, różanecznikom i wrzosom. Ściółka pomoże utrzymać w glebie wilgoć i zabezpieczy korzenie przed wysychaniem.

I kiedy to wszystko już zrobimy, to czas na herbatę, kawę czy inny napój w ogrodzie. Na pewno będzie smakować wyjątkowo.

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź