[banner]

Hortensja – uprawa w pojemniku

Uprawę hortensji w doniczce zazwyczaj rozpoczyna się od otrzymania lub kupienia jej w kwiaciarni. Warto jednak wiedzieć, że można ją kupić także w szkółce. Hortensje uprawiane w doniczkach to zazwyczaj „małe” odmiany hortensji ogrodowej (Hydrangea macrophylla). Odmiany zalecane do takiej uprawy to ‘Sybilla’, ‘Masja’. W kwiaciarniach najczęściej pojawiają się one w okolicach Wielkanocy i często nazywane bywają kwiatem Grobu Pańskiego.

Hortensja ogrodowa dorasta do 50-60 cm, naturalnie występuje w Azji, od Himalajów po Japonię. Krzew ten kwitnie od czerwca do jesieni. Jego kwiatostany mogą być duże kuliste o średnicy około 20 cm, złożone z kilkudziesięciu kwiatów płonnych lub płaskie, talerzowate, z drobnymi kwiatami płodnymi wewnątrz, otoczonymi pierścieniem kwiatów płonnych. Wyprodukowane odmiany mają zazwyczaj duże kwiaty w różnych kolorach: białe, różowe, purpurowe, czerwone lub niebieskie.

Wybór miejsca, w którym chcemy posadzić hortensje jest trudny, bo z jednej strony w cieniu dłużej utrzymuje się wilgoć w glebie i rośliny lepiej rosną, ale niestety gorzej kwitną. Natomiast w słońcu lepiej kwitną, ale szybko więdną i żółkną im liście… Jeszcze trudniej uprawiać tę roślinę w domu, bo hortensja zdecydowanie jest rośliną ogrodową, ale przestrzegając kilku zasad powinno się udać.


Decydując się na uprawę hortensji w pojemniku, wybieramy doniczkę przynajmniej 10 litrową. W miarę wzrostu rośliny, należy przesadzać ją do coraz większych pojemników. Zabieg ten wykonuje się wiosną. Konieczne jest zastosowane dobrego drenażu, a pojemnik w którym ma rosnąć hortensja musi mieć odpływ, ponieważ roślinę podlewa się często, ale nie może „stać” w wodzie. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale nie mokre, bo w przeciwnym razie szybko zgniją jej korzenie. Najlepiej roślina będzie rosła w glebie żyznej, próchniczej i kwaśnej. Można zastosować mieszankę ziemi kompostowej i torfu lub gotowe podłoże do azalii i rododendronów. W pomieszczeniu pojemnik z rośliną ustawiamy, stosując reguły dotyczące wyboru stanowiska w ogrodzie, o których pisałam wcześniej. Nie powinno być to miejsce przy kaloryferze czy też w przeciągu. Nie powinien to być parapet południowy. Optymalna temperatura do uprawy domowej to ok. 20°C w ciągu dnia i o 2-3°C mniej nocą. A kiedy będzie to już możliwe (czyli po 15 maja) przenosimy ją na zewnątrz. Warto pamiętać, że hortensje mają kruche pędy, które mogą być wyłamywane przez wiatr, dlatego też miejsce powinno być zaciszne.


Przez cały sezon wegetacyjny aż do końca sierpnia zasilamy roślinę, najlepszy będzie gotowy nawóz do hortensji. Przesadzać rośliny należy po przekwitnięciu.
Ważnym i nieco trudnym zabiegiem jest cięcie hortensji. Kiedy przekwitnie, obcinamy kwiatostany wraz z pierwszą parą liści znajdujących się tuż pod kwiatostanem (tuż nad drugą parą liści). To ważne, by nie ciąć hortensji zbyt mocno ponieważ, wytwarza pąki kwiatowe w roku poprzedzającym kwitnienie. Tnąc ją krótko lub wiosną sprawimy, że hortensja w tym sezonie nie zakwitnie. W związku z tym istotne jest także zabezpieczenie rośliny na zimę, żeby uniknąć przemarznięcia pączków, bo wtedy również nie uzyskamy kwitnienia w kolejnym roku. Zawsze wykonujemy cięcia sanitarne, usuwając pędy suche, przemarznięte i chore.
Rośliny nie zimujące w gruncie przenosimy do pomieszczenia. W listopadzie przesuszamy glebę w pojemniku i obrywamy hortensji liście. Można ją przechowywać w piwnicy, szopie, garażu, ważne żeby temperatury utrzymywały się kilka stopni powyżej zera (4-7). Nie musi być to widne pomieszczenie, ponieważ hortensja w tym czasie „śpi”. Od czasu do czasu roślinę podlewamy, aby utrzymać minimalną wilgoć. W lutym przenosimy hortensje do widnego pomieszczenia o temperaturze 15°C (np. na klatkę schodową). Rozpocznie wtedy wegetacje i zacznie wypuszczać listki. Można hartować roślinę wynosząc ją w ciepłe dni na zewnątrz, ale do 15 maja noce spędza w pomieszczeniu.

Można również na okres zimowy, pozostawić doniczkę z hortensją na balkonie czy tarasie, ale trzeba ją wtedy zabezpieczyć przed mrozem. Pojemnik umieszczamy w koszu wypełnionym styropianem (także od dołu) a roślinę należy owinąć kilkoma warstwami agrowłókniny lub słomianej maty.
Często pada pytanie co zrobić by kwiaty hortensji były niebieskie, różowe, fioletowe. Kolor kwiatów zależy od pH gleby. Podłoże kwaśne powoduje, że kwiaty są niebieskie a nawet fioletowe, gleba o odczynie zasadowym sprawia, że są różowe.


Hortensja choruje rzadko, mogą się pojawić na niej mszyce lub przędziorki. Najważniejszym problemem dotyczącym uprawy hortensji jest brak kwitnienia. Roślina ta nie kwitnie, ponieważ: przemarzły jej pędy z pąkami kwiatowymi, została źle przycięta – zbyt mocno, lub zbyt późno, rośnie w cieniu lub ma zbyt sucho.
Hortensja ogrodowa jest jedną z piękniejszych rośliny sadzonych w ogrodach, a jej kwiaty wykorzystywane są także we florystyce. Odrobina zaangażowania sprawi, że stanie się piękną ozdobą pomieszczenia.

Korzystałam
Seneta W. Dolatowski J. 2006. Dendrologia. Wyd. naukowe PWN, Warszawa
Zdjęcia pochodzą z www.pixabay.com

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź