[banner]

Haworsja

Haworsja (Haworthia sp.) pochodzi z Afryki Południowej, gdzie występuję ok. 100 gatunków tego rodzaju. W uprawie można spotkać kilka gatunków. Haworsja jest sukulentem liściowym, co znaczy że gromadzi ona wodę w liściach. Pozawala jej to przetrwać długotrwałe okresy suszy, które stają się dla rośliny okresem spoczynku. Wszystkie gatunki haworsji to małe rośliny, o grubych mięsistych liściach zebranych w rozetę. Rośliny te kwitną latem, ale drobne dzwonkowate kwiatki wyrastające na długiej łodyżce nie są główną ozdobą haworsji. To urocze rozetki o dość powolnym wzroście zachwyciły wielu kolekcjonerów roślin doniczkowych. Poza tym są to jedne z łatwiejszych w uprawie sukulentów.

1_haworthia_fasciata_-mbb_kabeljouws_riverHaworcja perełkowa Fot. Abu Shawka

Bardziej odporne i mniej wymagające są haworsje mające perłowo białe wyrostki na ciemnozielonej, dolnej powierzchni liścia. Nie potrzebują one także corocznego okresu spoczynku, ale dobrze jest go im zapewnić. Należy do nich haworsja wstęgowata (H. fasciata) haworsja perełkowata (H. margaritifera), haworsja brodawkowata (H. papillosa). Jedną z bardziej interesujących jest haworsja Reinwardta – gatunek o wąskim wzniesionym pokroju. Przechodzą one okres spoczynku od października do lutego i powinny być wtedy umieszczone w pomieszczeniu o temperaturze 10-12°C.

haworthia_reinwardtii_forma_kaffirdriftensis_cactiHaworsja Reinwardta Fot. Derek Ramsey (Ram-Man)

Gatunki bez wyrostków, czasami o przezroczystej górnej powierzchni liścia, są bardziej wymagające np. haworsja łódkowata (H. cymbiformis) i H. planifolia. Rośliny te odpoczywają od kwietnia do września i w tym czasie nie należy ich podlewać i nawozić. Zimą potrzebują więcej ciepła (14-16°C) ponieważ jest to ich okres wzrostu. Haworsje te są roślinami okienkowymi, co znaczy, że rosną zagłębione w piaszczystej glebie lub kamienistej i wystawiają tylko „okienka” umożliwiające asymilację. Jest to forma ochrony przed palącym słońcem. U haworsji okienkami są końcówki liści.

haworthia_cymbiformis_3Haworsja łódkowata Fot. Stan Shebs

Wszystkie haworsje lubią stanowiska jasne, ale ze światłem rozproszonym, świetny będzie parapet wschodniego okna. Jeżeli roślina stoi w pełnym słońcu zaczyna czerwienieć i wygląda mniej atrakcyjnie. Najlepszym podłożem jest ziemia dla sukulentów lub mieszanka ziemi kompostowej z dodatkiem gliny i piasku. Poza okresem spoczynku haworsje podlewamy oszczędnie jak wszystkie sukulenty i zasilamy niewielkimi dawkami nawozu dla sukulentów co 4 tygodnie. Co 2 lata warto roślinę przesadzić wymieniając podłoże, należy pamiętać o tym by warstwa drenażu była odpowiednio gruba.

Haworsje rozmnaża się przez podział. Odcina się przyrosty boczne wyrastające u podstawy rośliny, następnie należy go przesuszyć 2-3 dni i posadzić do doniczki. Po kolejnych 2-3 dniach odrobinę podlewamy roślinę i takie skąpe nawadnianie utrzymujemy do czasu pojawienia się młodych liści. Wtedy możemy zwiększyć ilość wody. Haworsję rozmnaża się również przez wysiew nasion, ale to zadanie dla cierpliwych i zaawansowanych ogrodników.

Haworsje właściwie nie chorują ani nie są atakowane przez szkodniki. Gnicie podstawy rośliny jest spowodowane przez nadmierne podlewanie. Jest to doskonała roślina na parapety okienne, do kompozycji w grupach sukulentowych. Zazwyczaj nie są wystawiane na zewnątrz na tarasy i balkony, tylko cały sezon zdobią pomieszczenia.  Na tarasie możemy posadzić całkiem podobne rojniki.

haworthia_5630126865Urocza kolekcja. Fot. Jacopo Werther

Przygotowując ten wpis korzystałam z:

Schubert M. Herwig R. 1984. Mieszkamy wśród kwiatów. PWRiL, Warszawa

Throll A. 2014.650 Roślin pokojowych, Świat Książki, Warszawa

Zdjęcia pochodzą z https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Haworthia

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź