[banner]

Grudnik, grudzień, szlumbergera, Schlumbergera

Na mojej osobistej liście roślin zimowych Schlumbergera zajmuje 3 miejsce (zaraz po amarylisach i poinsecji). Mam dwie: białą i czerwoną, ale dostępne są jeszcze różowe, karminowe, w odcieniach fioletu a nawet dwukolorowe. Największą trudnością w uprawie grudnika jest zapomnieć o nim na około 10 tygodni. Ale do rzeczy.

IMG_0321

Schlumbergera (Schlumbergera sp.) jest epifitem, kaktusem rosnącym na drzewach w lasach Brazylii. Jej zielone „liście” to tak naprawdę łodygi. W sprzedaży dostępne są odmiany, które różnią się głównie wielkością i barwą kwiatów.

Grudnik wymaga miejsca dobrze oświetlonego do lekko zacienionego, ale lepiej nie ustawiać go na oknach zachodnich i południowych. Można w okresie letnim wynieść roślinę do ogrodu lub na taras, balkon wtedy stanowisko powinno być półcieniste do cienistego. Zbyt ostre światło powoduje czerwienie pędów (które w tym przypadku nie wyglądają dobrze). Znowu jego niedostatek hamuje kwitnienie. Latem podlewamy roślinę obficie, ale pozwalamy ziemi w doniczce lekko przeschnąć przed kolejnym podlaniem, a wodę zebraną w podstawce wylewamy. Marszczenie się pędów świadczy o nadmiernym podlewaniu. Jesienią ograniczamy ilość wody, ale kiedy pojawią się pąki kwiatowe podlewamy obficiej.

IMG_0319

By roślina zakwitła potrzebuje okresu suszy we wrześniu i październiku (ok. 10 tygodni), wtedy prawie w ogóle jej nie podlewamy. To czas kiedy powinna stać w miejscu o niższej temperaturze (15°C), można ją ponownie wynieść na balkon, taras. Schlumbergera lubi zraszanie miękką letnią wodą, ale nie należy tego robić podczas kwitnienia. Będzie kwitnąć od końca listopada do grudnia pod warunkiem, że zapewnimy jej jesienny okres spoczynku. Po przekwitnięciu grudnik traci połysk, co jest znakiem, że należy mu znowu dać odpocząć na około 8 tygodni. Gdy zaczną się pojawiać nowe listki wtedy przechodzimy do regularnego podlewania. Od wiosny do końca lata nawozimy mieszanką do kaktusów i sukulentów co 2-3 tygodnie. Można zastosować zwykły nawóz o obniżonej zawartości azotu, ale należy go podwójnie rozcieńczyć. Grudnik powinien rosnąć w ziemi przepuszczalnej, zawierającej dużo włóknistego torfu oraz gruboziarnistego piasku. Rozmnaża się je łatwo z sadzonek pędowych.

W atrakcyjnej doniczce będzie stanowić piękne uzupełnienie świątecznych kompozycji.

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź