[banner]

Geranium czyli Bodziszek.

Geranium zwane potocznie Bodziszkiem to byliny z rodziny Bodziszkowatych, porastające tereny wszystkich kontynentów z wyjątkiem Antarktydy. Na 300-400 różnych gatunków nie wykształciły się tylko takie, które przystosowałyby się do wegetacji w tropikach Ameryki Południowej. Jednak z tym jednym wyjątkiem, porastają chyba wszystkie możliwe siedliska – od łąk i lasów, poprzez brzegi zbiorników wodnych po teren skaliste. Ich nazwa pochodzi od greckiego geranos oznaczającego żurawia. Najprawdopodobniej  wzięła się stąd, iż ich owoce są podobne do wzniesionego dzioba tego ptaka. Również ich angielska nazwa „ cranesbill „ nawiązuje do tego samego ( ang. crane – żuraw , bill – dziób ).

                                                         Mit „ krwawego bodziszka „

              Bodziszek czerwony ( Geranium sanguineum ) dorasta do maksymalnie 50 cm wysokości. Preferuje słoneczne stanowiska, w naturze występuje na skrajach lasów oraz suchych zboczach, jest naszym gatunkiem rodzimym. Z grubego kłącza wyrasta owłosiona łodyga oraz bardzo ozdobne, palmo podobne liście. Kwiaty są przeważnie koloru fioletowo-różowego, ale mogą być również białe, jasno-różowe czy czerwone . Odmiana ta jest ceniona ze względu na bardzo długi okres kwitnienia, który przypada nieprzerwanie od maja aż do października. Co ciekawe nazwa zwyczajowa Bodziszek czerwony lub krwisty wcale nie wywodzi się od koloru kwiatów tylko od koloru liści, które w miesiącach jesiennych zmieniają barwę na krwistoczerwoną.  Jest to świetna roślina dla początkujących ogrodników-amatorów. Nie ma dużych wymagań, odnajdzie się zarówno w pełnym słońcu jak i częściowym cieniu, na mało żyznej, ciężkiej glebie. Dobrze znosi nieregularne podlewanie i okresy suszy.  Jest całkowicie mrozoodporny. Gatunek ten świetnie nadaje się na skalniaki oraz skarpy, jest świetną rośliną zadarniającą. Można go sadzić w bardzo dużych grupach, nawet 10-12 roślin na metr kwadratowy.

Fot. Bodziszek czerwony ( Geranium sanguineum ) – www.cebule.pl

                                                         Działanie lecznicze

              Oprócz wspaniałych walorów estetycznych w żaden sposób nie wypada chociażby nie wspomnieć o walorach terapeutycznych tej pięknej rośliny. Surowcem do pozyskania cennego olejku eterycznego z bodziszka są wszystkie części rośliny, zarówno nadziemne jak i podziemne. Olejek ten zawiera w swoim składzie około 36% kwasów tłuszczowych, 20% karotenoidów i aż 25 % terpenoidów. To właśnie dzięki tej ostatniej grupie wykazuje właściwości antyseptyczne. Przeprowadzone badania wykazały, że na jego działanie szczególnie wrażliwe są niebezpieczne dla człowieka bakterie i grzyby, takie jak E. coli czy A. fumigatus. Jest szczególnie polecany przy infekcjach górnych dróg oddechowych.

              Fot. Bodziszek czerwony ( Geranium sanguineum ) „ Var. Striatum „– www.cebule.pl

                                                         Bodziszek łąkowy

              Innym przedstawicielem Bodziszków jest Bodziszek łąkowy ( Geranium pratense ). Również jest  przedstawicielem naszej rodzimej flory. Osiąga nieco większe wymiary niż jego „ czerwony „ kuzyn, do 80 cm.  Ma mniejsze kwiaty, wyrastające na szczycie wszystkich rozgałęzień łodygi, w naturze niebiesko-fioletowe, w uprawach ogrodowych mogą być z mieszaniną białego. Gatunek ten charakteryzuje się większą plennością, dzięki czemu lepiej nadaje się do zadarniania powierzchni. Ze względu na większą gęstość występowania kwiatów, ma również nieco większe wymagania dostarczania składników odżywczych. Nie znosi również ciężkich, gliniastych gleb oraz nadmiaru wody.

                            Fot. Bodziszek łąkowy ( Geranium pratense ) – www.cebule.pl

                                                         Bodziszek himalajski

              Kolejnym wartym zwrócenia uwagi reprezentantem tej grupy jest Bodziszek himalajski  lub inaczej liliowy( Geranium himalayense ). Jest najniższym z wymienionych tutaj przedstawicieli Bodziszków, dorasta do 30-40 cm. , ma kępiasty pokrój. Bardzo silnie się krzewi, naturalnie ma duże kwiaty koloru niebieskiego  i fioletowego, na długich łodygach, długo utrzymujące się po ścięciu. Dobrze toleruje nawet pełny cień.

              Fot. Bodziszek himalajski ( Geranium himalayense ) – www.cebule.pl

              Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem-amatorem, szukasz łatwej w uprawie rośliny, nie mającej prawie żadnych wymagań stanowiskowych, odpornej na  niedostatki wody, to zainteresuj się przedstawicielami Bodziszka ( Geranium ). Będziesz miło zaskoczony, jak bardzo potrafi cieszyć oko tak mało wymagająca roślina.

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź