[banner]

Funkia Hosta sp.

Funkie (hosty) pochodzą z Azji Wschodniej, z Japonii i Chin. Stosowane są w ogrodach ze względu na ozdobne liście, które różnią się wielkością i barwą. W zależności od odmiany spotykamy rośliny, tworzące kępy od 20 cm do 1 metra średnicy. Występują hosty o liściach ciemno zielonych, jasno zielonych, sinych, z żółtym lub białym marginesem. Odmian jest bardzo dużo, ponad 2 tysiące. Ozdobne są również jesienią, kiedy przebarwiają się na żółto. Funkie mają także ozdobne kwiaty, które wyrastają ponad liście. Kwiaty są zazwyczaj fioletowe lub biała i pojawiają się od czerwca do sierpnia.

Obraz 644

Kompozycja z funkiami. Ogród Botaniczny w Brnie. Fot. KZ.

Hosty nie są szczególnie wymagające, ale najlepiej czują się na ocienionych i dość wilgotnych stanowiskach. Co ciekawe im bardziej wilgotna gleba, tym większe nasłonecznienie znoszą. Możliwa jest więc uprawa tej rośliny na bardziej słonecznych miejscach. Może to być wilgotne stanowisko w pobliżu zbiornika wodnego, kaskady czy strumienia. Funkie lubią gleby próchnicze, piaszczysto-gliniaste, lekko wilgotne. Jedna z zasad uprawy funkii mówi, że im ciemniejsze liście ma roślina, tym bardziej zacienionego stanowiska wymaga. Na innych miejscach konieczne będzie intensywne podlewanie, ponieważ korzenie funkii są bardzo wrażliwe na przesuszenie.

Obraz 614

Funkie pod koronami drzew. Ogród Botaniczny w Brnie. Fot. KZ.

Funkie świetnie nadają się także do nasadzeń pod okapami drzew, na rabaty bylinowe, czy w grupach na trawnikach. Dobrze będą wyglądały w kompozycjach z innymi gatunkami, ale także możemy stworzyć kolekcję z różnych odmian tego gatunku. Odmiany mniejsze możemy także sadzić w pojemnikach i umieszczać na cienistych tarasach i balkonach. Kiedyś popularne były na cmentarzach, ale to było w czasach, kiedy na cmentarzach rosły jeszcze drzewa…

Najpopularniejszym sposobem rozmnażania hosty jest podział kęp wiosną i jesienią. Można także wysiewać nasiona wczesną wiosną. Ponieważ funkie szybko rosną dobrze jest je nawieźć wieloskładnikowym nawozem do roślin ogrodowych, a jesienią rozłożyć pod nimi kompost lub obornik.

Jedyną niedogodnością z jaką się spotkamy w przypadku tej rośliny to to że jest przysmakiem ślimaków, czego efektem są dziury w liściach. By uniemożliwić dotarcie do funkii tym zwierzętom, możemy wysypać wokół roślin żwirek lub wapno palone. Można też przyzwyczaić się do tej sytuacji i założyć, że w ogrodzie pojawiła się nowa odmian „laciniata” (powcinana).

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź