[banner]

Fuksja ogrodowa (Fuchsia x hybrida)

Fuksja znana też jako ułanka, była ulubienicą naszych babć. Teraz ponownie staje się modna. Fuksja ogrodowa (Fuchsia x hybrida) jest krzyżówką kilku dziko rosnących fuksji pochodzących z Ameryki Środkowej i Południowej. Jej nazwa pochodzi od nazwiska niemieckiego botanika Leonharta Fuchsa. Swoją popularność fuksja zawdzięcza uroczym kwiatom, o niebanalnym kształcie i w atrakcyjnych kolorach. Mogą one w zależności od odmiany być pełne lub pojedyncze, jednobarwne lub wielobarwne, różowe, czerwone, fioletowe, purpurowe. Fuksja kwitnie od kwietnia do października. Na stanowiskach naturalnych zapylana jest przez kolibry. Roślina ta zazwyczaj osiąga 30-50 cm, ale są też odmiany dorastające do 150cm, o wiotkich pędach. Dostępne są także formy pienne, w postaci małych drzewek. Ponieważ jej młode, jednoroczne pędy są wiotkie zazwyczaj stosowana jest jako roślina balkonowa zwisająca.

Fuksja – uprawa i pielęgnacja

Fuksje uprawiamy na stanowiskach słonecznych, półcienistych, a nawet cienistych, osłoniętych od wiatru. Podłoże powinno być żyzne, z dużą zawartością próchnicy, o pH 6,0-6,5. Roślina lubi wilgotną glebę. Zbyt suche podłoże powoduje opadanie kwiatów. Przesuszanie bryły korzeniowej powoduje osłabienie rośliny, przez co fuksje są podatne na choroby i inwazje szkodników (mączliki, przędziorki, mszyce). W okresie wzrostu i kwitnienia wymaga nawożenia co 7-14 dni. Fuksja lubi także dużą wilgotność powietrza. Latem może być wysadzana do ogrodu. Fuksje należy przesadzać wiosną co rok, a starsze okazy co 2-3 lata. Koniecznym zabiegiem jest uszczykiwanie pędów nad 3-4 parą liści. Oberwanie pędu wierzchołkowego spowoduje, że roślina wypuści pędy boczne. Dzięki temu uzyskamy ładny, krzaczasty pokrój roślin.

Zimowanie fuksji

Fuksja nie jest rośliną mrozoodporną. Jeżeli chcemy przechować ją do następnego sezonu, należy przed pierwszymi przymrozkami przenieść roślinę do cieplejszego pomieszczenia. Skracamy pędy pozostawiając jedną lub dwie pary liści. Przechowujemy fuksję w pomieszczeniach o temperaturze 5-8°C, może to być piwnica, garaż lub nieogrzewana klatka schodowa w bloku. Podlewamy oszczędnie, nie dopuszczając do przesuszenia bryły korzeniowej. Roślina prawdopodobnie straci wszystkie liście, ale pod koniec zimy wypuści nowe pędy. W marcu przenosimy fuksje do pomieszczenia o temperaturze pokojowej, przesadzamy do świeżej ziemi i obficiej podlewamy. Po 15 maja możemy fuksję wystawić na zewnątrz.

Rozmnażanie fuksji

Fuksje można rozmnażać z nasion, ale najczęściej rozmnaża się ją z sadzonek pędowych. Sadzonki można pobierać latem (w sierpniu) lub zimą (od grudnia do marca). Zabieg ten należy wykonywać po lub przed kwitnieniem. Ścinamy wierzchołki pędów ok. 10 cm długości. Usuwamy dolne liście i umieszczamy je w podłożu lub w wodzie, do czasu wypuszczenia korzonków. Roślina powinna być umieszczona w jasnym pomieszczeniu w temperaturze 22–24°C. Wytworzenie korzeni zajmuje to zazwyczaj ok. 3 tygodni. Potem przesadzamy młodą fuksję do doniczki z zasobnym podłożem. Warto wiedzieć, że sadzonki uzyskane w maju zakwitną dopiero w sierpniu lub wrześniu.

Na świecie występuje ponad 2000 fuksji, 50 z nich jest uprawianych, powstało tysiące odmian. Różnią się one barwą i kształtem kwiatów oraz pokrojem. Mimo, że nie jest łatwą w uprawie rośliną, nie można też powiedzieć, że jest szczególnie trudna. Chyba muszę ją mieć, a Wy?

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź