[banner]

Czosnki ozdobne

              Czosnki to rośliny, które towarzyszą człowiekowi od co najmniej 5000 lat. Główki czosnku jadalnego znaleziono nawet na malowidłach wewnątrz piramidy Cheopsa i w pałacu w Knossos na Krecie. Oprócz niego do najistotniejszych dla ludzi odmian tej rośliny należą: cebula zwyczajna , por, szczypiorek.

 W ostatnich czasach, ze względu na walory estetyczne, coraz bardziej na znaczeniu zyskują czosnki ozdobne. Są to rośliny cebulowe, rozpiętość ich wysokości jest bardzo duża od 15-20 cm dla odmian niskich do nawet 200 cm dla odmian silnie rosnących. Mają szerokie zastosowanie zarówno w ogrodnictwie jak i florystyce – nadają się zarówno na kwiat cięty jak i do tworzenia suchych kompozycji.  Ich kwiaty mienią się wieloma odcieniami bieli, różu, fioletu oraz żółtego.

Czosnek olbrzymi ( Allium gigantem ) to jedna z najpopularniejszych odmian ozdobnych pochodząca z Azji. Z dużej cebuli, osiągającej nawet 18 – 20 cm obwodu wyrasta pojedynczy pęd długości nawet 150 cm oraz 6-9 liści. Posiada drobne, sześciopłatkowe kwiatki koloru różowo fioletowego zebrane w główkę o średnicy  do 12 cm. Termin kwitnienia to czerwiec lipiec. W naszym klimacie jest całkowicie mrozoodporny. Wymaga słonecznego stanowiska i żyznej, przepuszczalnej gleby. Sadzi się go bezpośrednio na miejsce docelowe jesienią ( wrzesień-październik ) na głębokość równą 3-krotnej wysokości cebulki. Wskazane jest zasilanie go nawozem wieloskładnikowym, a po kilku latach wykopanie, oddzielenie cebulek przybyszowych oraz przesadzenie na nowe miejsce lub zmiana podłoża.

https://www.cebule.pl/pol_pl_Czosnek-Allium-Giganteum-140_1.jpg

Fot. Czosnek olbrzymi ( Allium giganteum ) – www.cebule.pl

Czosnek główkowaty ( Allium sphaerocephalon ) występuje na obrzarze od Afryki Północenj, poprzez Azję Zachodnią aż po Europę ( z wyjątkiem Skandynawii ). Cebulka niewielka, jajowata, pokryta białymi lub brązowymi błonkami. Łodyga długości do 90 cm zakończona baldachem. Kwiatostan przed rozwinięciem jest osłonięty błonką, skrywa do 40 eliptycznych kwiatów długości do 5 mm zebranych w charakterystycznie wydłużoną główkę. Po rozwinięciu kwiaty są zielone, stopniowo od czubka nabierają intensywnego, purpurowego koloru. Dla uzyskania lepszego efektu wizualnego najlepiej sadzić go w grupie, można wykorzystać go do projektowania łąki kwietnej. Wymaga żyznej, przepuszczalnej gleby na słonecznym stanowisku.

https://www.cebule.pl/pol_pl_Czosnek-Allium-Sphaerocephalon-872_1.jpg

Fot. Czosnek główkowaty ( Allium sphaerocephalon ) – www.cebule.pl

              Czosnek karatawski ( Allium karataviense ) występuje na terenie Azji Środkowej, jego nazwa pochodzi od łańcucha górskiego Kara Tau, gdzie został odkryty. Jest niskiego pokroju, dorasta do 25 – 30 cm, w naturze spotykany jest pojedynczo. Najbardziej charakterystyczną jego częścią są liście, które w przeciwieństwie do reszty przedstawicieli czosnków są szerokie, eliptyczne i mięsiste,  przeważnie po 2 na roślinę. Kwiaty zebrane w kuliste, gęste baldachy, najczęściej białe, rzadziej różowe. Tak jak wszystkie czosnki jest mrozoodporny i wymaga niezbyt ciężkiej gleby.

Czosnek (Allium) 'Karataviense'

Fot. Czosnek karatwaski ( Allium karataviense ) – www.cebule.pl

              Czosnek czarny ( Allium nigrum ) inaczej zwany szerokolistnym lub osobliwym pochodzi z terenów Bliskiego Wschodu. Wyróżnia go braku specyficznego zapachu, charakterystycznego dla całej grupy czosnków. Cebulka jest niesymetryczna, o średnicy do 5 cm. Wyrasta z niej 3-6 lancetowatych, płaskich, wygiętych na bok liści o długości do 60 cm i szerokości 2,5 cm. Łodyga wysokości ok. 80 cm zakończona baldachem złożonym z białych, gwiazdkowatych kwiatów z charakterystyczną czarno-zieloną zalążnią. To właśnie od niej wzięła się trochę myląca nazwa „ czosnek czarny „.

Czosnek (Allium nigrum)

Fot. Czosnek czarny ( Allium nigrum ) – www.cebule.pl

Czosnek Szuberta ( Allium schubartii  ) to kolejny, ciekawy przedstawiciel gatunku. Wytwarza niezwykle okazałe kwiatostany o średnicy nawet do 40 cm. Są one złożone z dziesiątek nieregularnych pręcików koloru fioletowego, przypominają eksplodujące fajerwerki.

Czosnek (Allium) 'Schubertii'

Fot. Czosnek szuberta ( Allium schubertii ) – www.cebule.pl

              Gorąco polecamy Wam zainteresowanie się czosnkami, gdyż są one mało wymagające i nie powinny sprawić problemu nawet początkującym ogrodnikom. Jednocześnie potrafią zachwycić bogactwem barw i kształtów, stanowiąc wspaniałą ozdobę Waszych ogrodów.

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź