[banner]

Ciemiernik (helleborus)

Helleborus czyli ciemiernik to wytrzymała roślina, której kwiaty możemy podziwiać wtedy kiedy mało co kwitnie, czyli zimą. Są niezbyt wymagające i odporna mróz (wytrzymują nawet -15 st.).  W  ogrodach pięknie wyglądają posadzone obok siebie różne gatunki i kolory – od białego, przez róż, na ciemnej purpurze kończąc.  Kwiaty ciemierników są bardzo trwałe- zarówno w ogrodzie jak i ścięte do wazonów. Skórzaste, grube liście również mogą posłużyć do układania fantastycznych dekoracyjnych kompozycji, które długo będą cieszyć swym widokiem

Z racji tego, że ciemierniki dosyć wolno rosną i nie lubią przesadzania,  warto pomyśleć o wyborze miejsca docelowego, tak żeby nie było potrzeby ich przenoszenia.  Kiedy się zadomowią kwitną o wiele obficiej i są o wiele silniejsze. Większość z nich jest zimozielona. Te długowieczne rośliny mogą pięknie  zdobić nasze ogrody i wnętrza zimą. Pierwsze kwiaty pojawiają się przed  końcem roku (dlatego też czasem są zwane potocznie  różą Bożego Narodzenia). Te kwitnące najpóźniej możemy podziwiać jeszcze w maju. Generalnie zasada jest taka, że im cieplej było jesienią tym wcześniej zakwitną ciemierniki.

Gatunki

Wyróżniamy kilka gatunków ciemierników. Są to:

Helleborus × hybridus, czyli ciemiernik ogrodowy – nazwa zbiorcza dla mieszańców powstałych ze skrzyżowania dzikich odmian, obejmuje mnóstwo odmian o różnobarwnej kolorystyce.

Helleborus purpurascens, czyli ciemiernik purpurowy- nazwa pochodzi od purpurowobordowych kwiatów, skierowanych ku dołowi. Możemy go spotkać rosnącego dziko w Bieszczadach.

Helleborus orientalis ssp. Orientali, czyli ciemiernik orientalny – ma jasne zielonkawe lub kremowe kwiaty i  pochodzi z Kaukazu

Helleborus niger, czyli ciemiernik biały  po polsku biały – od koloru kwiatów, natomiast nazwa łacińska – niger (czarny) zawdzięcza swe pochodzenie ciemnym korzeniom. Naturalnie rośnie w Alpach.

Helleborus argutifolius albo  Helleborus corsicus, czyli ciemiernik korsykański , którego liście nieco przypominają ostrokrzew,  ma  żółtawozielone kwiaty.

Helleborus foetidus, czyli ciemiernik cuchnący zakwita zielonymi kwiatami z czerwonym brzegiem. Jego sproszkowane korzenie były używane do wyrobu tabaki.

Uprawa

Ciemierniki sadzimy w półcieniu na żyznej, przepuszczalnej glebie. Nie dopuszczamy do przesuszenia podłoża. Gleba powinna mieć odczyn obojętny do zasadowego. Doskonale rosną w sąsiedztwie krzewów i drzew liściastych. Dobrym towarzystwem dla ciemierników są zawilce, przylaszczki, ranniki – razem mogę stworzyć bardzo dekoracyjną rabatę.

Uwaga

Wszystkie ciemierniki to rośliny trujące! Sok z wszystkich części roślin zawiera heleborynę i może powodować zatrucie i powstawanie pęcherzy na skórze.

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź