[banner]

Kamelia japońska (Camellia japonica)

Lubicie zimę? Ja, najdelikatniej mówiąc, nie przepadam. Dlatego dzisiaj o roślinie, której cudne kwiaty choć w myślach przenoszą mnie na południe Europy, kiedy u nas mrozy. Zimozielona kamelia japońska (Camellia japonica) należąca do rodziny herbatowatych (Theaceae), właśnie u mnie zakwitła. Jako pierwsza rozwinęła kwiaty odmiana żółta ale i różowej już pękają pąki. Jej naturalne środowisko to Azja –  Chiny, Japonia oraz Korea, gdzie występuje jako krzew dorastający do 15 m wysokości. W porównaniu do roślin z uprawy pokojowej, które zazwyczaj nie przekraczają 2 metrów – to naprawdę giganty!

Kamelie mają pokrój wzniesiony i rozgałęziony. W okresie zimowo-wiosennym możemy podziwiać piękne, duże, najczęściej białe, czerwone lub różowe kwiaty. Po przekwitnięciu ozdobą roślin są całoroczne, ciemnozielone, skórzaste liście W naszym klimacie – ze względu na niedostateczną mrozoodporność – kamelie uprawiamy zwykle jako rośliny pokojowe, które późną wiosną przenosimy na  tarasy, patia i balkony. W sprzedaży dostępne są zazwyczaj odmiany mieszańcowe coraz bardziej popularne i dostępne zimą,  w pełni rozkwitu.

Kamelie zazwyczaj kupujemy w okresie zimowym, kiedy są cudownie obsypane kwiatami a to niestety nie jest najlepszy moment, ponieważ nawet chwilowe przechłodzenie może spowodować zrzucenie kwiatów i liści. Jeśli zdecydujecie  się na zakup zimą – poproście o dokładne zapakowanie rośliny przed wyniesieniem jej na zewnątrz. Przyjrzyjcie się również czy roślina ma dużo pąków kwiatowych i czy ogólnie wygląda na zdrową.

Aby kamelie przez długie lata cieszyły was swoim pięknem musicie się postarać bo są one dosyć wymagające.

Kamelia w Parku Pena, Sintra, Portugalia

Stanowisko

Umieśćcie kamelię w jasnym ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu. Zwłaszcza latem nie narażajmy roślin na silne słońce. W zimie kamelia potrzebuje dużo światła więc najlepiej będzie postawić ją w jak najbliższym sąsiedztwie okna. Kamelii nie przestawiamy i nie przekręcamy! Szybko się obrazi i zrzuci pąki kwiatowe, a czasem i liście.

Podlewanie i nawożenie

Kamelie podlewamy obficie wiosną i jesienią. W okresie zawiązywania pąków kwiatowych – latem – wodę nieco ograniczamy, ale nie wolno wam jej przesuszyć.  By sprowokować kwitnienie, zimą podlewamy mniej, gdy zakwitnie – podlewanie zwiększamy. Rośliny nawozimy w fazie intensywnego wzrostu, zazwyczaj wiosną (kwiecień-maj) i jesienią (wrzesień- październik), średnio raz na dwa tygodnie.  Można używać nawozów dla azalii i różaneczników.

Temperatura

Kwitnąca kamelia japońska powinna przebywać w temperaturze ok. 10 – 16°C, więc wymaga dość niskiej temperatury. Gdy będzie za ciepło kwiaty opadną bardzo szybko. Kiedy roślina przekwitnie podnosimy temperaturę do ok. 20°C.  W lato, kiedy rośliny zawiązują pąki kwiatowe warto wystawiać je na zewnątrz. Od jesieni temperaturę stopniowo obniżamy. Około 15°C to optymalna temperatura dla kamelii na czas od października do listopada,  a żeby sprowokować kwitnienie – od grudnia temperaturę powinniśmy obniżyć nawet do 5 – 10°C.

Jak widzicie sami nie tak łatwo sprostać wymaganiom tych pięknych roślin, ale naprawdę warto spróbować – a jeśli dodatkowo  dysponujecie oranżerią czy przeszkloną werandą – może się udać patrzeć na piękne kwiaty zimą lub bardzo wczesną wiosną. Unikniemy wtedy też  kłopotów z przesuszonym powietrzem – kamelie lubią zraszanie. W mieszkaniu rozwiązaniem może być nawilżacz powietrza lub ustawianie roślin na zalanych wodą podstawkach wypełnionych kamykami.

Kamelia w Parku Pena, Sintra, Portugalia

Przesadzanie

Po zakończeniu kwitnienia, jeśli widzimy, że doniczka jest za mała, powinniśmy roślinę przesadzić. Ziemia musi być żyzna, dobrze przepuszczalna, o kwaśnym odczynie,  a na dno koniecznie wysypmy warstwę drenażową z kamieni lub keramzytu. Zazwyczaj kamelie przesadzamy co 2-3 lata.

Przycinanie

Kamelie możemy przycinać i raz na jakiś czas warto to zrobić. Rośliny przycinamy tuż po kwitnieniu. Tniemy młode pędy aż do zdrewniałych fragmentów.

Kamelia japońska – ciekawostki

Kamelia  doskonale nadaje się do tworzenia bonsai.

W medycynie ludowej liście i nasiona kamelii wykorzystywane są jako lek naturalny m.in. do przyśpieszania gojenia się ran.

Jeden z piękniejszych ogrodów kameliowych znajduje się w Parku Pena, w Sintrze (Portugalia). W dniu 14 marca 2014 r. park ten otrzymał wyróżnienie „Camellia Garden of Excellence” Międzynarodowego Stowarzyszenia Kamelii (ICS), które to stowarzyszenie zrzesza członków na całym świecie aby promować wiedzę na temat kamelii poprzez różne ciekawe inicjatywy.Jeśli chcecie zobaczyć kamelie wielkości naszych jabłonek zachęcam do wizyty w tym parku – zwłaszcza zimą, kiedy możemy podziwiać również kwiaty. A jeśli będziecie na Azorach – koniecznie wpadnijcie do  Parku Terra Nostra – tam też można podziwiać te piękne rośliny.

Kamelia w Parku Pena, Sintra, Portugalia

 

Komentarze

O Autorze

Cebulki Kwiatowe

Zostaw Odpowiedź